umeleckej zložky vo folklórnom súbore Levočan. V týchto dňoch sa angažuje v zaujímavom projekte je choreografkou folklórneho divadelného predstavenia Kubo, ktorý bude mať v Levoči premiéru v decembri tohto roku. Spolu s Ladislavom Liszovskim, ktorý je vedúci hudobnej a speváckej zložky v súbore Levočan, a autor hudobných úprav, tvoria tandem temperamentných folkloristov, ktorí sa rozhodli rozvíriť vo svete ľudovej hudby a tanca hladinu. A to sa im, ako ukazujú tromfy, úspešne darí.
Táňa Stanislavová sa rozhodla pre založenie súboru na základe ponuky riaditeľa Základnej umeleckej školy na Námestí Majstra Pavla v Levoči Dušana Kamenického. Stalo sa tak v marci v roku 2002. Sama v tejto škole vyučuje tanec a tak sa v jej živote práca zasnúbila s koníčkom. Dva roky existencie súboru sa rovnajú usilovnej drine, ale aj zaslúženým úspechom, ktorými presvedčili o kvalite a zdravých ambíciách. Predstavili sa v Maďarsku, Poľsku a iba nedávno, počas tohto leta, i v Taliansku. Tam si zmerali tanečné, hudobné a choreografické sily aj s Mexičanmi.
Úspešné vystúpenia absolvoval Levočan aj v Českej republike - v Litomyšli a doposiaľ najväčším tromfom je 1. miesto na súťažnej prehliadke Pražské Vianoce 2003. Tu sa súbor prezentoval programom Vianoce z nášho regiónu, kde predstavil zvyky na Spiši a bol ocenený Zlatým pásmom v kategórii folklórnych súborov. Na recepcii v pražskom hoteli, kde bývali, si vyžiadali povolenie od hostí, aby mohli víťazstvo spolu osláviť. Muzikanti rozložili nástroje, tanečníci nabehli na parket a slovenskému temperamentu napokon neodolali ani hoteloví hostia.
Roky, keď bola študentkou ona, sa od dnešných podľa nej odlišujú. Mladí ľudia nevstupujú do takýchto aktivít s takým nadšením ako kedysi, ale je presvedčená, že existuje cesta, ako ich motivovať. V súbore Levočan dnes tancujú chlapci a dievčatá. Zatiaľčo o dievčatá núdza nie je, s chlapcami je problém.
"Nechcem mužské pokolenie uraziť, ale dievčatá sú v tomto smere šikovnejšie. Chlapcov je, naopak, málo, a práca s nimi je náročnejšia. Ďalší problém je ten, že tanečníci po ukončení strednej školy idú na vysokú alebo vyhľadávajú prácu v zahraničí. Potom musíte rýchle plátať diery a pracovať ďalej, ukázať výsledok," vysvetľuje levočská choreografka.
V tieto dni zamestnáva T. Stanislavovú choreografia folklórneho divadla Kubo. Nacvičujú tance a tešia sa na finále. A keďže tradície slovenského folklóru sú isté, veria, že aj Kubo divákov osloví.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš