pokračovali v projekte monitorovania rozsahu a druhu odpadov v celej lokalite. Ich aktivita však nie je samoúčelným "mapovaním pre mapovanie", ale výsledky ich pozorovaní poslúžia ako podklady pre enviromentálnu štúdiu, ktorú pripravujú Tatranské lanové dráhy (TLD).
"Vlani v rámci konkurzu dostala spoločnosť J&T do nájmu TLD. Keďže súčasťou zámeru je obnova lyžiarskeho strediska Tatranská Lomnica, potrebujeme poznať východiskový stav terénu. Monitorujeme ho z viacerých hľadísk, v našej pozornosti je hydrológia, botanika, geomorfológia a jednou zo súčastí prieskumu sú aj odpady," vysvetlil dôvody iniciatívy Igor Polčan, koordinátor enviromentálnej časti projektu.
Skauti nie sú v tejto turistickej sezóne na Skalnatom plese po prvý raz. Ich spolupráca s TLD a Správou TANAPu už priniesla dva rozsiahle monitoringy a čistenie priestoru od turistického odpadu. "Je to niekedy až zarážajúce, čo všetko dokážu ľudia v prírode po sebe zanechať. Niekedy máme pocit, že keby sme chodili zbierať neporiadok každý týždeň, stále tu budeme mať čo robiť. Popri zbere však zaznamenávame aj iné druhy odpadu, ktoré rozhodne nie sú po turistoch," hovoria kežmarskí skauti. Práve na zachytenie a poznanie odpadov, ktoré by mohli znamenať potenciálne nebezpečie pre prírodu, sa ekológovia spolu so skautmi v sobotu zamerali. "Skalnaté pleso je územie, výrazne poznačené ľudskou činnosťou. Jedna vec je drobný odpad, ktorý vzniká odhadzovaním odpadkov, druhá vec je odpad, ktorý vznikol ešte za čias výstavby strediska a lanoviek," uviedol riešiteľ hydrogeologickej časti projektu Stanislav Klaučo. Ako dodal, nie je v silách skautov ani inej skupiny starý odpad po dávnej stavebnej činnosti zniesť dolu. "Veľké kusy železa, laná, konštrukčné prvky, či izolačné materiály, roztrúsené v teréne mimo značených chodníkov presne zaznamenáme a miesto nálezu zaznačíme do mapy s charakteristikou, o aký druh odpadu ide. Na základe týchto zistení urobíme analýzu a nej navrhneme možnosti riešenia likvidácie takéhoto odpadu," dodal S. Klaučo. Ekológovia sa totiž obávajú, že v ťažko dostupnom teréne, mimo turistických chodníkov je už roky "uskladnený" odpad, ktorý by mohol negatívne vplývať napríklad na vodné zdroje. "Samozrejme, že aj nás prekvapilo, že vo vysokohorskom prostredí sa povaľujú kusy železa a iné zvyšky po starej výstavbe z konca tridsiatych rokov. Sme v národnom parku, vo vzácnom prostredí, ale keď sa pohneme od technických zariadení a chodníkov, vidíme vplyv človeka na prírodu. Opticky najviditeľnejší prejav ľudskej činnosti v prírode je okrem erózie aj desiatky rokov starý stavebný odpad," povedal ďalší z riešiteľov enviromentálnej časti štúdie Anton Auxt.
Aktivitu TLD v spolupráci so skautmi vítajú aj ochranári prírody zo Správy TANAPu. "V sezóne sa tu denne vystrieda aj tri tisíc ľudí, atak na okolie je silný. Ceníme si pomoc skautov a veríme, že chystaná štúdia príde s dobrými návrhmi, ako sa vysporiadať aj so starým stavebným odpadom," poznamenal strážca zo Správy TANAPu Miro Brezovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš