nedostatok návštevnosti. Minulý rok si ju prišlo pozrieť 50 tisíc ľudí.
Expozícia priťahuje najmä svojou orientáciou na prezentáciu samotného kláštora kartuziánov, jeho dejín a stavebného vývoja, ale priestor necháva aj lekárnickej tradícii vo väzbe na mnícha Cypriána. Predstavuje aj archeologický výskum areálu a etnografiu regiónu Zamaguria.
"Domnievame sa, že za takou peknou návštevnosťou je aj skutočnosť, že sa nachádzame v turisticky zaujímavom regióne a každý, kto príde splavovať Dunajec, si príde pozrieť aj expozíciu. Na Slovensku nie je veľa možností vidieť, ako sa kedysi žilo v kartuziánskom kláštore," povedala Monika Pavelčíková, riaditeľka múzea v Starej Ľubovni, ktoré prevádzkuje muzeálnu expozíciu. Vďaka silnej návštevnosti môže múzeum fungovať z vlastných príjmov, bez špeciálnych príspevkov prevádzkovateľa a správcu. Podľa slov M. Pavelčíkovej patrí muzeálnej expozícii v Červenom Kláštore v rámci kultúrnych objektov celého Slovenska štrnásta priečka v návštevnosti. "V podtatranskej oblasti má najväčšiu návštevnosť Ľubovniansky hrad, potom expozícia v Červenom kláštore a nasleduje múzeum TANAPu. Je to potešiteľné, najmä ak si uvedomíme, že napríklad múzeum v Poprade či hrad v Kežmarku sa nachádzajú v silnejších centrách cestovného ruchu," dodala riaditeľka.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš