Práve kosodrevinu horskí záchranári ako symbol dobre poznajú. Žiaľ, často ju musia zastrčiť na nosidlá, ktoré znášajú z hôr s telom obete. Symbolizuje tak smutný koniec človeka, ktorému sa už nedalo pomôcť. Kosodrevina je však tiež znakom húževnatého života v tých najtvrdších podmienkach. O tom vedia svoje obaja "krstní otcovia" knihy, horskí záchranári Atilla Dejczo a Viliam Kysela. Ten prvý desiatky rokov aktívne pomáhal pri záchrane v horách ako dobrovoľník horskej služby, ten druhý bol profesionálnym záchrancom. Odvrátenú tvár pohybu v horách pocítil na vlastnom tele.
"Prajem knihe úspešný štart. Som presvedčený, že by ju mal mať v knižnici každý, kto má rád hory. Kniha je totiž aj o tom, že Tatry vedia byť nielen o radosti a športe, ale žiaľ, odohrávajú sa v nich aj tragédie," povedal Vilo Kysela, ktorý vlani utrpel v Tatrách ťažký úraz. "Nerád o tom rozprávam, ale po tejto skúsenosti sa mi zmenil pohľad na život, vážim si možno trochu iné hodnoty, ako predtým. Môj vzťah k horám sa však nezmenil, vždy som ich rešpektoval a mám ich stále rád," povedal záchranár, ktorý si na vlastnej koži prežil odvrátenú stránku pohybu v horách.
O prínose knihy, ktorá na skutočných príbehoch zo záchranných akcií upozorňuje na riziká pohybu v horách, nepochybuje ani náčelník Horskej záchrannej služby Vysoké Tatry. "Myslím si, že môže byť zdrojom poučenia a možno ju vnímať aj ako istú výstrahu. Hory totiž prajú pripraveným," povedal Martin Kulanga.
Zámerom autora bolo tiež priblížiť náročnú, ale často prehliadanú prácu záchranárov. "Asi to môže robiť len človek, ktorému sa pomoc iným stane súčasťou života, prirodzenosťou," uviedol jeden z mladých dobrovoľníkov horskej záchrany Ferko Mrázik. Potvrdil, že niet vari úžasnejšieho pocitu, ako keď sa chlapi vracajú z akcie, ktorá niekomu doslova "zachránila krk." "Najhorší je však pocit, keď sme postavení len do úlohy bezmocných štatistov, keď už len znášame bezduché telo. A ešte smutnejšie býva, keď nám človek, o život ktorého doslova bojujeme, umrie počas transportu, tá bezmocnosť je hrozná," priblížil prežívanie záchranárov autor knihy Jaro Švorc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš