Radnej sieni a ako počas slávnostného otvorenia uviedol ombudsman, pre Prešov sa rozhodol po kontakte s primátorom Milanom Benčom.
"Listom ma oslovila istá občianka tohto mesta, v ktorom ma žiadala, aby sme vyčlenili priestory pre kanceláriu ombudsmana. Vo vedení sme uvažovali, ako na to. Zhodli sme sa, že vhodným priestorom by bola Radná sieň, ktorá sa teraz menej využíva. Kontaktovali sme sa s Pavlom Kandráčom a ten súhlasil. Celý proces trval asi mesiac," uviedol primátor Prešova.
V kancelárii bude Pavol Kandráč a jeho tím právnych poradcov pôsobiť každý tretí piatok v mesiaci, teda najbližšie už 15. októbra 2004. Dovtedy by sa mali ľudia, ktorí majú problém a chcú sa poradiť, objednať na tento termín u jeho spolupracovníkov. Presnejšie, bude to možné od pondelka 4. októbra v bratislavskej kancelárii na číslach: 02/436 34 906, 02/482 87 401. V tej súvislosti verejný ochranca práv dodal, že objednávanie je nutné. Vychádzajú totiž zo skúseností v Trnave, kde prišlo veľa ľudí s podnetmi a boli nespokojní, keď nevypočuli všetkých. Dodávame, že s ombudsmanom spolupracuje 21-členný tím právnych poradcov.
Na východe je to po Poprade druhá kancelária a na otázku, prečo nie je aj v druhom najväčšom meste na Slovensku, teda v Košiciach, Pavol Kandráč reagoval: "Nikto z Košíc ma neoslovil s takou požiadavkou. Teraz budú môcť chodiť do Prešova aj Košičania. Ideálne by bolo, keby bola kancelária v každom väčšom meste, ale z ekonomických dôvodov to nie je možné."
Pripomenul, že na verejného ochrancu práv sa môže obrátiť každý, kto má pocit, že pri konaní, alebo rozhodovaní verejnej správy boli porušené základné občianske práva a slobody v rozpore s právnym poriadkom alebo princípmi demokratického štátu. Jeho cieľom je dosiahnuť vyššie právne vedomie občanov vo všeobecnosti. Osobitne by chcel venovať viac času mladej generácii, ktorá často ani nepozná svoje práva dané Ústavou SR.
Keď sme sa zaujímali o jeho skúsenosti od roku 2002, poznamenal, že podnetov je veľa a často sú tragické, občas komické, ale zväčša riešia zložité právne problémy. "Prostredie, v ktorom žijeme, nie je kultúrne a niekedy bohužiaľ ani profesionálne. Trápia ma zbytočné prieťahy v súdnom konaní a hoci sa moja komunikácia so súdmi zlepšila, reagujú na moje podnety, je tu ešte princíp odročenia konania a ten sa nedá ovplyvniť." Medzi úspešné prípady, ktoré so svojim tímom vyriešil, zaradil priznanie výživného na dieťa po 16 rokoch márneho úsilia. Faktom však je, že medzičasom sa z dieťaťa stal dospelý muž.
Netajil ani kritické postoje voči jeho pozícii ombudsmana. Pripomenul napríklad sťažnosť na svoju osobu v prípade, že nevybavil byt pre istého človeka, ktorý je momentálne vo výkone trestu, alebo že neposkytol žiadateľovi pôžičku. "Tieto záležitosti nie sú v mojej moci," dodal.
Inak, Pavol Kandráč je rodeným Prešovčanom. Pôsobil ako profesor na International Academy of Sciences and Arts Fribourg - Moskva - Budapešť, je dlhoročným vysokoškolským pedagógom, advokátom a odborníkom na trestné právo s 38-ročnou praxou. Bol prvým prodekanom Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, neskôr vedúcim Katedry trestného práva, zakladateľom a dekanom Právnickej fakulty UMB v Banskej Bystrici, poslancom NR SR. Zaujímavosťou je, že učil takmer všetkých súčasných politikov s právnym vzdelaním, vrátane ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. Súčasný prezident SR, Ivan Gašparovič, bol jeho dlhoročným kolegom na katedre trestného práva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš