dlhšej dobe pohľad na spoločnú prezentáciu prác českých a slovenských výtvarníkov od klasickej kresby, fotografie, tradičnej či konceptuálnej maľby až po elektronické médiá, videoinštalácie a videoprojekcie. Slovenskú stranu s rovnomenným názvom zastupujú študenti Katedry výtvarnej výchovy a umenia na fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity: Štefan Pacák, Martin Hanschild, Lenka Hazuchová, Lucia Chocholáčková, Marcela Vilhanová ,Marek Ružinský, Jaroslav Varga a ich pedagogička Lena Lešková, ktorá je zároveň kurátorkou slovenskej časti.
„Vo svojom výtvarnom programe, kde skúmam poznané nepoznané fyzikálne javy, som dospela k vode. Zaoberali sme sa ňou aj so študentmi dva roky rámci večernej kresby v bazéne. Touto výstavou sme dali akcent aj na ekologickú stránku. Uvedomujeme si, že voda je záchranou života, ale aj veľkým nebezpečenstvom. V tom je aj spoločenský význam projektu," povedala L. Lešková.
Na otázku, aký je to pocit vystavovať spolu so svojimi študentmi, povedala: „V tejto spolupráci sa mi vracia to, čo som im počas štúdia odovzdávala. Ukončenie štúdia takouto akciou je v podstate odmenou pre učiteľa, nie pre študenta."
Českú časť projektu pod názvom Kvapky oceánu reprezentujú výtvarníci stredného veku Jiří Kubový, Martin Zet, Jiří Šigut a Milan Maur. Posledný z menovaných sa zúčastnil osobne štvrtkovej vernisáže. Má 53 rokov a je z Plzne. Prezradil, že voda je preňho prakticky rovnaká téma ako rad ďalších - slnko, vietor, zem, kameň. Vo svojich dielach konceptuálneho umenia uplatňuje až dokumentárny prírodovedný prístup. Napríklad zachytenie príboja morských vĺn na plátne, či fázy roztápajúceho sa ľadu.
„Na prvý pohľad sa môže zdať, že som prísne racionálny, ale nie je to pravda. To je parketa pre vedcov. Ja prírodu skúmam okom výtvarníka skôr pocitovo, aj keď mám vopred pripravený nejaký koncept. Všetko, čo som vo výtvarnom umení robil a robím počas posledných tridsiatich rokov, sa odvíja alebo dotýka prírody. Keď sa mi podarí súznenie s ňou, tak je to maximum, ktoré môžem vo svojej výtvarnickosti chcieť," povedal M. Maur (na snímke).
Zaujímalo nás ako s cíti v spoločnosti mladých začínajúcich výtvarníkov. „Mať možnosť nie konfrontácie ale stretnutia s mladými ľuďmi a načúvať im, je pre mňa vždy prínosné. Nechcel by som účasť na tejto výstave nadradzovať, podradzovať alebo nejako zaradzovať. Môžem si dovoliť niektoré výstavy odmietnuť, niektorých sa zúčastniť a tejto som sa zúčastnil rád."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš