prišlo s invenčným nápadom a organizačným entuziazmom, vrásky múzejníkom robilo finančné krytie celého projektu. Tento rok však už začínajú žať plody doterajšej roboty.
"Skutočne je to prvý raz, čo sa nám podarilo získať finančné prostriedky európskeho spoločenstva v rámci programu Socrates - podprogram Grundtvik 2 - partnerstvo vo vzdelávaní dospelých. Na zorganizovanie 3. ročníka Dní židovskej kultúry v Kežmarku sme vďaka tomu získali 6 500 eur," potešila sa riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.
Netajila sa radosťou najmä z toho, že by mali konečne odpadnúť starosti s vydaním zborníka prác z odborného seminára. "V minulosti nám bolo ľúto, že na našom podujatí zaznelo množstvo erudovaných prednášok, ktoré vniesli nové fakty do poznania dejín židovskej komunity v našom regióne. Nemali sme však peniaze na vydanie publikácie. Vlani sa nám nejaké peniaze pozháňať podarilo, zborník teda s oneskorením vyšiel. Tento rok by mal byť samozrejmosťou," uviedla Erika Cintulová.
Prípravy na Dni židovskej kultúry, ktoré sa v historickom Kežmarku budú konať 18. októbra, sú už v plnom prúde. "Tento rok očakávame na odbornom seminári aj medzinárodnú účasť. Za zmienku stojí, že v programe bude aj odhalenie pamätnej tabule na nádvorí kežmarského hradu. Tá bude pripomínať pamiatku ľudí židovského pôvodu, ktorí tu boli v roku 1942 a potom v roku 1944 a 1945 internovaní krátko pred odchodom do koncentračných táborov," uviedla kežmarská historička Nora Baráthová.
Tá patrí k tímu ľudí, ktorí prišli s nápadom na pravidelné organizovanie Dní židovskej kultúry. "Nemotivoval ma len fakt, že v našom meste žili vedľa seba rôzne národnosti a vierovyznania, ale predovšetkým skutočnosť, že mladí dnes už nič nevedia o hrôzach holocaustu, o antisemitizme. Keďže sa hromadia prípady náboženskej i národnej intolerancie, myslím, že treba nahlas hovoriť o tom, čo to môže priniesť, minulosť je toho plná," dodala Nora Baráthová.
Súčasťou Dní židovskej kultúry bude aj výstava Žili sme spolu. "V istom zmysle je výnimočná, lebo predstavuje nielen židovskú komunitu, ale aj iné národnosti a vierovyznania, ktoré v Kežmarku žili," povedala historička. Podľa slov riaditeľky múzea mnohé z exponátov sa podarilo získať priamo ako dar od niekdajších kežmarských obyvateľov židovského pôvodu. "Darovali nám rôzne kultové predmety, medzi iným tu bude vystavená aj maketa synagógy," dodala E. Cintulová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš