opatrenie dotýka území ochranných obvodov Tatranská Javorina, Podspády, Kežmarské Žľaby, Tatranská Lomnica, Dolný Smokovec a Vyšné Hágy. Dôvodom je nadmerné poškodenie lesa najmä vetrom a podkôrnym hmyzom.
"Sme radi, že aj úradníci štátneho lesného hospodárstva pochopili naliehavosť situácie a vyhlásili stav mimoriadneho ohrozenia lesov. Teraz už len zostáva dúfať, že to pochopia aj úradníci z rezortu životného prostredia," reagoval na opatrenie Krajského lesného úradu riaditeľ ŠL TANAPu Peter Líška. Podľa jeho slov nemuseli ani tatranské lesy dospieť až do štádia vážneho ohrozenia, keby legislatíva rezortu životného prostredia a rezortu pôdohospodárstva dokázala nájsť styčný bod. "Tlmenie a likvidáciu kalamít brzdí fakt, že väčšina napadnutých lesných porastov sa nachádza v najvyššom, teda 5. stupni ochrany prírody. Na spracovanie kalamity v takom území potrebujeme výnimku z rezortu životného prostredia, proces jej získania je zdĺhavý a výsledok nie vždy uspokojivý," uviedol Peter Líška. Ako príklad uviedol, že približne 70 dní trvá samotný vývoj podkôrnika, ten treba zdokumentovať a požiadať o výnimku na spracovanie kalamity a na tú majú úradníci čas ďalších 60 dní. "To však už často býva neskoro, my potrebujeme operatívne zasahovať," dodal riaditeľ ŠL TANAPu. Podľa jeho slov práve vyhlásenie mimoriadneho ohrozenia lesov môže pomôcť pri argumentácii v prospech rýchleho vybavovania povolení.
Z nedávnej minulosti je známa kalamita z roku 1995, ktorá výrazne porušila lesné porasty TANAPu v oblasti Javoriny. Kalamitu sa tam podarilo spracovať v roku 1998. Vlani však prírodné živly opäť vyčíňali, poškodili najmä lesy okolí Kežmarských Žľabov, odtiaľ sa však poškodenie rozširuje do ďalších oblastí, prakticky až po Vyšné Hágy. "Ak to najneskôr na budúci rok nespracujeme, bude to pre tatranský les katastrofa. Je smutné, keď nám les umiera pred očami a my musíme bezmocne čakať na administratívne rozhodnutia," skonštatoval P. Líška.
Jeho slová o neradostnom stave tatranského lesa potvrdil aj vedúci Výskumnej stanice TANAPu. "Sme svedkami globálnych klimatických zmien, ktoré sa tiež dramaticky podpisujú pod zdravotným stavom lesa. Okrem týchto činiteľov tu obrazne povedané "vyčíňa" aj podkôrny hmyz, ten sa už dostal dokonca do takých nadmorských výšok, ako nikdy predtým," uviedol Milan Koreň. Vyjadril obavy, že zdĺhavý proces udeľovania výnimiek na spracovanie následkov kalamít v lesných porastoch môže zásadne ohroziť tatranský les.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš