odovzdáva svojím zverencom aj umelecký vedúci a dirigent prešovského detského speváckeho zboru Pútničkovia Štefan Jeník. Ako bývalý člen spevohry Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove založil zbor rok pred príchodom Sv. Otca Jána Pavla II. na Slovensko. Keďže aj Sv. Otec je pútnikom, zbor, ktorý patrí pod rád rehoľných sestier Congregatio Jesu (v Santa Maria), dostal názov Pútničkovia.
V októbri oslávi zbor 10. výročie svojho vzniku. Z 12 sa postupne teleso rozrástlo na 40-50 členov, boli roky, keď ich bolo aj 80. Spievajú tam deti od piatich do pätnástich rokov. Počas svojej existencie zbor naštudoval okolo päťdesiat skladieb, prevažne sakrálnych. Z klasiky napríklad Zbor Židov v slovenčine i taliančine, Schubertovu a Arcadetovu Avemariu, Panis angelicus, Händlov Xerxes, Tichú noc v piatich jazykoch a mnohé rytmické skladby. Pre najmenších vytvorili vlastnú hudobnú rozprávku Zvierací domček. Koncertovali niekoľkokrát v Taliansku, Rakúsku, Poľsku i Nemecku. Pripravujú vydanie druhého CD. Mala by to byť živá nahrávka jubilejného koncertu, ktorý sa uskutoční 10. októbra o 10.30 vo Františkánskom kostole v Prešove.
Projekt č. 9
"Spievajú u nás deti, ktoré sú talentmi z celého Prešova. No nemôžu sa adekvátne prezentovať. Náš syntetizátor sa nedá napojiť na reproduktory, tak si, spolu s mikrofónmi a ozvučením na vystúpenia požičiavame kvalitnejší, za čo však musíme platiť. Pri nácviku zase používame náš starý a už to nejde. Nacvičujeme krásne skladby a nie vždy ich môžeme predviesť tak, ako by sme chceli. Niekedy to deti, pri ich obrovskej snahe odspievať skladbu čo najlepšie, až odrádza. Mňa samého to veľmi mrzí," vysvetlil podstatu projektu Š. Jeník.
Nie je len dirigent, ale aj vychovávateľ. Okrem lásky k hudbe totiž "jeho deťom", ako volá zboristov, vštepuje základy ľudských hodnôt. Takých obyčajných, ako správanie sa k sebe navzájom, k svojim rodičom, starším ľuďom, učiteľom, učí ich trpezlivosti a schopnosti koncentrovať sa. "Ak deti nezamestnáte vo voľnom čase, tak ich zamestná niekto iný a môže to byť aj niečo negatívne. Dnes na deti vplýva toľko vecí... nuda, nezáujem alebo pracovná vyťaženosť, či vlastné problémy rodičov. Potom dieťa príde k nám, skáče po stole a o tri mesiace je z neho normálny chlapec. Snažíme sa negatívne vplyvy u detí eliminovať. Ale v prvom rade chceme rozvíjať ten dar spevu, ktorý dostali." Š. Jeník to berie ako odovzdávanie toho, čomu sa naučil na bratislavskom konzervatóriu i ako dlhoročný sólista v prešovskom DJZ, či na zahraničných pódiách. Odmenou sú pre neho úspechy Pútničkov, aj po odchode zo súboru. Niekoľko mimoriadne nadaných speváčikov od neho dnes študuje alebo už absolvovalo štúdium hudby či spevu na konzervatóriu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš