a mládežníckych kultúrnych subjektov. Dôraz kladú na rozvíjanie tradícií a ľudového umenia. Záujem mladých ľudí o ľudovú kultúru sa snažia vzbudiť organizovaným výchovných koncertov pre deti základných škôl v Prešove. Od roku 2002 sa snažia tento cieľ dosiahnuť prostredníctvom úzkej spolupráce s Folklórnym súborom Dúbrava.
Projekt č. 10
Dúbrava je dobre známa v Prešove, na Slovensku i vo svete. Na prešovskom folklórnom nebi pôsobí už 25 rokov. Pri príležitosti výročia pripravujú na február premiéru nového programu. Posledný ucelený program tancov a spevov pripravili pred piatimi rokmi. Nový sa bude podstatne líšiť. "Nebude to len skladačka spevu a tanca na hodinku a pol. Program bude mať konkrétny dej. Odohrávať sa bude v prostredí dedinskej krčmy. Bude tam všetko čo sa dá v krčme zažiť. Zvolil si to režisér Štefan Ferenc, bola to jeho dlhodobá myšlienka," povedala nám tanečníčka Dúbravy a ekonomická riaditeľka OZ PKSZ Miroslava Sopková. Dúbrava vo svojej "krčme" ukáže celý folklór z regiónu Šariša.
Folklórny súbor Dúbrava dnes tvorí ľudová hudba, dievčenská a chlapčenská tanečná skupina a speváci. Dohromady v súbore aktívne pracuje 40 ľudí. Počas 25 rokov existencie majú za sebou stovky vystúpení doma aj v zahraničí. Medzi najzaujímavejšie zahraničné patria zájazdy v Egypte, Izraeli, Portugalsku, na Cypre a v máji tohto roku v Turecku. "Ináč sa vystupuje doma, kde ľudia náš folklór poznajú. Ináč v zahraničí. Z Prahy máme za sebou vystúpenie z ktorého skupina zahraničných hostí z moslimského sveta odišla. Cez prestávku nám prišli povedať, že boli pobúrení tým, aké máme krátke sukne," spomenula si na ojedinelú reakciu publika M. Sopková.
Prešovské kultúrne a spoločenské združenie dnes tvoria súčasní aj bývalí členovia Dúbravy. Nájdu sa tam aj ľudia, ktorým je folklór jednoducho blízky. Všetci členovia Dúbravy pracujú na báze dobrovoľnosti. Bez nároku na honorár tu pôsobia aj vedúci umeleckých skupín. "Predpokladám že aj režisér Štefan Ferenc svoju spoluprácu urobí na základe lásky k folklóru." Prostriedky však podľa ekonómky Sopkovej potrebujú na nové kroje. Jeden kompletný kroj s čižmami stojí viac ako 10-tisíc korún. Zadarmo nie je ani choreografia a hudobné úpravy. Túto časť jubilejného programu zverili Dúbraváci do rúk profesionálov (Mgr. Art. M. Urban, Mgr. V. Marušin, PaedDr. Dobrovičová). "Sú to ľudia, ktorých mená majú vo folklóre zvuk. Za svoju prácu sa bez problémov postavia. Snažili sme sa vybrať kvalitu," vysvetlila M. Sopková. Nový program Dúbrave zabezpečí umeleckú činnosť na najbližších päť rokov. Opäť sa s ním chystajú obehnúť svet.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš