Levoči a to nielen ako zástupca inštitúcie, v ktorej má v kompetencii oblasť kultúrnych podujatí, ale aj ako divadelník a režisér. A samozrejme, v nemalej miere ako človek, ktorý je v tomto smere "zapáleným pre vec."
To, že sa najnovšie Levočania rozhodli naštudovať známu slovenskú veselohru o Kubovi, má na svedomí práve on. Vlani, keď sa zúčastnil ako vedúci oddelenia kultúry festivalu Pražské Vianoce, práve tu sa stretol so scénickým tancom, ktorý ho zaujal. Vystúpenie, ktoré tam videl, ho priviedlo až k úvahám o Kubovi. Ako teda vraví, jeho sen sa pravdepodobne zrealizuje do roka a do dňa.
Zaujímavosťou navyše je, že klebety, ktoré naznačovali, že v Levoči sa pripravuje "nejaký" muzikál, sa vzťahujú práve na toto predstavenie. " O muzikáli nič neviem," zasmial sa L. Péchy, keď som sa ho na jeho prípravu opýtala. "Ale možno to vzniklo z toho, že pripravujeme niečo podobné, aj keď nejde o muzikál. Rozhodli sme sa naštudovať niečo, čo takisto súvisí s hudbou je to tzv. folklórne divadlo Kubo. Momentálne je celá vec v prípravnom štádiu, ale premiéru by sme chceli stihnúť do decembra tohto roku," prezradil L. Péchy.
Do zaujímavo vyzerajúceho hudobnodivadelného a tanečného projektu angažoval tunajší folklórny súbor Levočan a ako uviedol, v tomto čase už začali študovať tance a dokonca sa komponuje aj hudba. "Pred Vianocami by sme chceli mať určite premiéru. Bude to postavené na tanci, ale aj na jednej dvoch hereckých osobnostiach. Teším sa aj tomu, že tanečníci, ale aj tí, ktorí sa budú na predstavení podieľať, sa do toho s chuťou pustili," dodáva.
Zatiaľ čo choreografkou folklórneho divadla bude Táňa Sabová, autorom hudby Ladislav Lisovszki, na réžii by sa mal okrem kolektívu čiastočne podieľať aj L. Péchy. Ten potvrdzuje, že k realizácii došlo aj z dôvodu, že v Levoči cítil absenciu takéhoto divadla. "Je pravdou, že my sa musíme kvôli komornej scéne nášho divadla prispôsobiť aj vo výbere predstavení. Nemáme napr. kde umiestniť hudobníkov a podobne, nie je miesto pod pódiom. Ale Kubo sa tu hodí. Dúfam teda, že predstavenie nám vyjde a bude mať úspech. A konečne sa budem realizovať aj ako divadelník, dlho som totiž hľadal nejakú inšpiráciu. A som naviac rád, že sa toho všetci s elánom chytili," hovorí.
Veselohra Kubo z roku 1904 sa vracia k frekventovanej tematike slovenskej dramatiky, k ženeniu a vydávaniu na dedine, kde bolo kedysi pravidlom, že sa majetkové záujmy krížili s pravými citovými vzťahmi. J. Hollý ju postavil na zosmiešnení prihlúpleho mládenca Kuba. Na to, ako ju naštudujú Levočania, si počkáme do predvianočného času.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš