informoval, že na minulotýždňovej schôdzi bol zvolený do Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, konkrétne sa stal členom výboru pre poľnohospodárstvo a životné prostredie. "Takže v piatok cestujem na valné zhromaždenie do Bruselu," dodal. Zároveň informoval, že všetky cesty do Bruselu v súvislosti s prácou v parlamentnom zhromaždení mu bude hradiť NR SR, ubytovanie tiež . "Mám nárok aj na vreckové, budem si však brať aj vlastné peniaze," podotkol Jaduš. O jazykových znalostiach hovorí, že ovláda angličtinu, ktorú sa učil od štvrtého ročníka základnej školy. Poznamenal že, na európsku pôdu nastupuje namiesto poslanca Vojtecha Tkáča, ktorý vraj stratil dôveru poslancov a politické pokrytie.
Jaduš sa tiež venoval schválenému zákonu o reštitúcii majetku cirkvi. "Týka sa to aj Prešova," povedal. Konštatoval, že na základe jeho pozmeňujúceho návrhu sa budova prešovského Evanjelického kolegiálneho gymnázia vracia pôvodnému vlastníkovi: "Chcem o tom hovoriť skôr, než o tom vzniknú nejaké fámy." Zdôraznil, že s iniciatívou vyšiel preto, lebo v doterajšom zákone platila výnimka, na základe ktorej nebolo možné vrátiť majetok niektorým náboženských spoločnostiam. Pri evanjelickom kolégiu v Prešove išlo o majetok štátu, ktorý bol vložený do medzinárodnej spoločnosti, tou spoločnosťou bol Robot. "Pomery sa však zmenili, spoločnosť nevyvíja aktivity," podotkol. Keďže v spomínanej budove sídli aj Prešovská univerzita (PU) Jaduš dodal, že navrátenie majetku sa robí korektne, čo znamená že evanjelická cirkev má dohodu s PU.
Prítomný na tlačovke bol aj poslanec NR SR a podpredseda HZDS pre sociálnu oblasť Anton Blajsko, ktorý sa venoval hodnoteniu sociálnej situácie na Slovensku. Zdôraznil, že analýzu v tomto smere spracoval profeijsný klub HZdS. V prvom rade ako uviedol, hľadali parametre, podľa ktorých by hodnotili stav. Ako uviedol, nešlo aplikovať kritéria Svetovej banky, lebo v západných krajinách je základným parametrov vlastniť byt alebo dom. Povedal, že nakoniec použili kritérium, že príjem na deň 2,15 dolára znamená hranicu chudobu. Denný príjem 4,30 dolára je stredná vrstva. Podľa Blajska je na Slovensku menej občanov s príjmom 4,30 dolára, teda strednej vrstvy ako ich má Estónsko, Maďarsko, aj Poľsko. Avšak kým v roku 1996 bolo na Slovensku v strednej vrstve 120-tisíc ľudí, dnes ich je len 40- až 50-tisíc. "Zato máme na Slovensku dvakrát toľko občanov, ktorí majú denný príjem len 2,15 dolára. Skrátka sú to extrémne chudobní ľudia," povedal Blajsko. Napokon uviedol, že najviac ľudí žije na hranici chudoby v Košickom kraji (18 percent), v Prešovskom kraji je ich 13 percent, pričom ľudia v Bratislavskom kraji majú o 100 percent vyššie príjmy ako v Prešovskom kraji.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš