začiatkom týždňa. Presnejšie vo výbore pre kultúru a vzdelávanie, kde europoslanec Milan Gaľa hovoril s nominantom Slovenska na pozíciu eurokomisára pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mnohojazyčnosť Jánom Figeľom.
Ako nás informoval asistent europoslanca Milana Gaľu, Radoslav Milčo, v úvodnom príhovore sa Ján Figeľ vyjadril za väčšie investície do vzdelania a odbornej prípravy, ľahšie uznávanie diplomov, zručností a kvalifikácií Slovákov v zahraničí. Tie sú totiž nevyhnutným predpokladom na vytvorenie pružného európskeho pracovného trhu.
Nie je žiadnym tajomstvom, že slovenský trh práce nefunguje. Minimálne na východe Slovenska neposkytuje dosť priestoru pre všetkých ľudí bez práce. Nehovoriac o absolventoch odborných škôl so špecifickým vzdelaním. Aj keď Slováci hľadajú príležitosti vonku cez pracovné ponuky systému Eures, či rôzne licencované agentúry, narážajú na nečakané problémy. Prípadne zisťujú, že nedokážu splniť podmienky potencionálnych zamestnávateľov, no najčastejšie nie sú jazykovo vybavení. Platí to najmä pre staršiu a strednú generáciu. Vari aj preto J. Figeľ deklaroval, že sa chce zasadiť o čo najrýchlejšie schválenie nového programu celoživotného vzdelávania. Systém by sa mal stať odpoveďou na toľko diskutovanú globalizáciu, nástup nových technológií, či starnutie Európy.
Europoslanec M. Gaľa reagoval na prezentáciu päťročného plánu eurokomisára konkrétnou pripomienkou. "Argumentoval, že pri mnohých vzdelávacích programoch, prostredníctvom ktorých Európska únia podporuje vzdelávanie svojich občanov, predovšetkým mladých ľudí, zaznieva kritika na adresu byrokratickej a technickej komplikovanosti pri procedúre prípravy a predkladania projektov. Zdôraznil, že bude dôležité, aby sa komisár, ktorý má na starosti oblasť vzdelávania usiloval v nasledujúcom funkčnom období Európskej komisie o zjednodušenie procedúr prípravy projektov v rámci vzdelávacích programov, aby sa tak stali dostupnejšie a zrozumiteľnejšie pre širšiu verejnosť," parafrázoval pre náš denník vyjadrenie M. Gaľu, jeho asistent Radoslav Milčo. Dodal, že J. Figeľ prisľúbil zjednodušenie procedúr v rámci svojich kompetencií. Východisko vidí predovšetkým v zavedení nového integrovaného systému celoživotného vzdelávania. Jeho čiastkové vzdelávacie programy by sa tak mali stať dostupnejšie.
R. Milčo tiež poznamenal, že počas nasledujúcich dvoch týždňov sa vo výboroch uskutočnia pohovory s ďalšími kandidátmi na eurokomisárov. Zloženie novej EK schváli Európsky parlament na svojom zasadnutí 25.-28.októbra 2004 v Štrasburgu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš