využívaný, by mohol podľa slov primátora mesta Miroslava Čurillu slúžiť umeleckým aktivitám. Ambície realizovať tieto aktivity má mesto už na jar v budúcom roku.
"Pod zvonicou je veľmi pekný priestor, ktorý by mal byť po rekonštrukcii využitý ako informačné centrum. To tvorí takú dominantnú časť. A v najbližšom roku by sme chceli tento priestor využiť aj na prezentáciu ľudovoumeleckej tvorby nie len našich umelcov. Teda šlo by o predajné výstavy umelcov a remeselníkov v našom meste," prezradil primátor mesta. Podľa jeho vyjadrení by záštitu nad týmito aktivitami malo prevziať Občianske združenie Levočan fungujúce pri Základnej umeleckej škole na Námestí Majstra Pavla v Levoči.
Zámerom je ponúknuť tieto výstavno predajné aktivity i ľudovým umelcom z okolitých obcí. "Uvažujeme o týchto možnostiach aj v súvislosti s tým, že súčasné výstavné priestory v tunajšej umeleckej škole sú dosť vyťažené. Veľmi pozitívne hodnotím vývoj remesla, je to vlastne takisto druh umenia. Sú tu hrnčiari i veľké množstvo keramikárov, grafikov, maliarov, košikárov, výrobcov sviečok aj drotárov. Teší nás, že je tu veľmi veľa šikovných mladých ľudí. Môžeme im takýmto spôsobom pomôcť," dodáva M. Čurilla.
Realizácia tohto projektu pripadá do úvahy v jarných mesiacoch budúceho roku. "Chceme, aby už v apríli bola v prevádzke. S výnimkou zimy, čo je pomerne krátka prestávka, by sme chceli priestory zvonice využívať celoročne," vysvetľuje levočský primátor.
Starobylá zvonica stojí medzi Kostolom Svätého Jakuba a radnicou, s ktorou je stavebne spojená. Zaujímavosťou je, že v roku 1661 sem boli premiestnené zvony z veže Kostola svätého Jakuba. Jeho štíhla veža sa občanom mesta totiž nezdala byť dostatočne bezpečná na udržanie váhy zvonov.
Autor: dub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš