V Hranovnici má hrob aj nemecký antifašista
V Hranovnici spí svoj večný sen partizán nemecký antifašista Hans Schwarz. Kto to bol? Významný spravodajský dôstojník 4. oddelenia generálneho štábu Červenej armády, ktorý plnil významné poslanie v Španielsku, Nemecku, Maďarsku, Bulharsku, Slovensku a v ďalších európskych krajinách. V roku 1942 bol odhalený a spolu s H. Fomferrom, manželkami a ich slovenskými a českými pomocníkmi ich odsúdili a uväznili.
Gestapáci v Bratislave sa rozzúrili, keď sa dozvedeli, že krajský súd im za špionáž nadelil nízke tresty. Dožadovali sa, aby tresty boli prísnejšie. Lenže kým sa na najvyššom súde dostali k opätovnému prerokovaniu prípadu, bol Hans Schwarz a jeho druhovia už na slobode. 26. augusta 1944 ich z ružomberskej väznice vyslobodili partizáni skupiny "Jánošík", ktorej veliteľom bol Ernest Bielik. Na túto udalosť spomína: "V Ružomberku som 10. augusta 1944 rokoval aj o akcii oslobodiť politických väzňov z ružomberskej väznice, ktorá bola v rukách slovenských orgánov, a s ktorými sme celý postup oslobodenia väzňov v zásade dohodli a stanovili presný dátum a hodinu. Vtedy sme rozhodli, že to urobíme 26. augusta v noci. A tak sa aj stalo. Oslobodených väzňov doviedli partizáni na našu základňu v Bujakove. Pamätám sa, že medzi oslobodenými väzňami boli aj dvaja Nemci Schwarz a Fomferra. Pamätám sa na ich ženy a na ostatných ich druhov. Viem, ako boli vychudnutí, preto som predovšetkým nariadil ´vykŕmiť´ ich, aby sa trochu zotavili po útrapách, ktoré prežili."
Členovia tejto skupiny sa ihneď podrobujú výcviku so zbraňou. Schwarz s manželkou sa vycvičili za guľometčíkov a odchádzajú na bojisko. Dňa 2. septembra 1944 prišli od Popradu do Hranovnice fašistickí vojaci pod velením kpt. Paula. Partizáni zaútočili a práve v tomto boji je Schwarz zasiahnutý guľkou do ľavého boku a v náručí svojej manželky umiera.
Do roku 1965 sa sovietskemu rozviedčíkovi H. Schwarzovi nevenovala žiadna pozornosť. Približne začiatkom roku 1966 vydala redakcia Smeny v Bratislave a Mladá fronta v Prahe rozsiahly seriál dokumentárnych reportáží Milana Vároša "Rezidenti pre Európu". Autor v nich na základe dokumentov z našich i zahraničných archívov opísal záslužnú prácu H. Schwarza a H. Fomferru. O ich výzvednej činnosti sa dlhé roky mlčalo a bezdôvodne ich upodozrievali, že berlínskemu gestapu zradili celú sieť sovietskej spravodajskej služby v Európe. Žiaľ, tento názor niektorých jednotlivcov bol nesprávny, hoci v Smene si mohli prečítať presvedčivé dokumenty.
Dňa 9. marca 1966 uverejňuje Smena otvorený list redaktora Milana Vároša predsedovi Slovenskej národnej rady Michalovi Chudíkovi, v ktorom sa okrem iného uvádza: "Hans Schwarz ... statočný muž si zaslúži slušný hrob i pamätnú tabuľu v Bratislave, pri odhalení ktorej by oprávnene mohli zaznieť fascinujúce melódie Pochodu padlých revolucionárov..."
8. apríla 1966 v Smene oznámili, že predseda Východoslovenského KNV v Košiciach Anton Ťažký poslal list predsedovi Slovenskej národnej rady Michalovi Chudíkovi, v ktorom mu oznámili, že Rada Vs KNV dala príkaz Krajskému stredisku pre pamiatky a ochrany prírody v Prešove, aby dôstojne upravili hrob Hansa Schwarza v Hranovnici do 22. výročia jeho smrti a 3. septembra 1966 ho slávnostne odhalili. Tak sa aj stalo. Obec pripravila pietny akt. Text nápisu na spoločnom hrobe: "Tu ležia bojovníci SNP, ktorí v dňoch 2. 3. 9. 1944 padli v chotári obce Hranovnica: Július Barčan, Ondrej Terík, Alexander Holbík, Ján Leitner Garan, Ján Schwarz a jeden neznámy, Vojtech Hukel."
Mgr. Fabián Gordiak, Poprad
Autor: mb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš