Korzár logo Korzár Spiš

Ľ. Fritš zo Smolníka už v detstve pochopil čo je bolesť, dnes je bez ľadvín aj nohy a na invalidnom vozíku

Prianie pevného zdravia pri rôznych sviatkov vnímame skôr ako frázu. Ľudovít Fritš zo Smolníka má 53 rokov a už v detstve však na vlastnej koži

pocítil, aká je ozajstná cena zdravia. Ako dvanásťročnému mu zomrela na zlyhanie ľadvín mama. S tou istou diagnózou zápasila aj jeho sestra a ako 38-ročná boj s chorobou prehrala. Smutnú štafetu prebral aj samotný pán Ľudovít. Za celý svoj život si nemocnice lekárov a bolestí "užil" ako za tri životy. Dnes musí trikrát do týždňa podstúpiť dialýzu a choroba ho dokonca pritlačila na vozík. Prednedávnom prišiel totiž aj o nohu. Napriek tomu sa nevzdáva a jeho snom je mať kvalitnú protézu, aby bez problémov mohol vyjsť z bytu vonku medzi svojich kamarátov a známych.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Detstvo - bolesť a časovaná bomba riadená genetikou

Príbeh pána Ľudovíta, ktorý znie ako smutný román, sa začal už v detstve. Na letné kúpanie s kamarátmi v neďalekej priehrade totiž doplácal príšernými bolesťami. Dnes vie, že išlo o ľadvinové katary, a ten kto to zažil môže potvrdiť, aké sú to neuveriteľné bolesti. Pán Ľudovít má ťažké srdce na vtedajšieho lekára, ktorý je už nebohý. Častým zdravotným problémom detského pacienta totiž neprikladal patričnú vážnosť a rodičov odbil s tým, že ide o bežné prechladnutie.

V jeho tele však tikala časovaná bomba, ktorú riadila genetika. Tomuto Smolníčanovi pomaly ale isto postupne zlyhávali ľadviny. Tieto životne dôležité orgány sa s patričnou vážnosťou ohlásili, keď mal pán Ľudovít 29 rokov. "Vtedy u mňa naostro prepukla choroba, ja som však o tom netušil," hovorí Ľ. Fritš o osudovom zlome v jeho živote.

SkryťVypnúť reklamu

"To sa kazilo moje zdravie"

V tom čase mal tri školopovinné deti, bol ženatý a pracoval v miestnej fabrike ako strojný zámočník. "Navštívil som lekára, nameral mi tlak 220 na 120. Tvrdil som, že má pokazený tlakomer. Bohužiaľ to sa kazilo už moje zdravie. Maródoval som, tlak sa upravil, o dva mesiace znova ten istý problém. Lekár ma okamžite poslal do gelnickej nemocnice. Tu som sa znova presvedčil, čo sú to lekári neodborníci. Primár oddelenia ma odmietol hospitalizovať. Až jedna lekárka, ktorá dnes pôsobí v Nemecku ma prijala na vlastnú zodpovednosť. V gelnickej nemocnici mi zistili, že mám čosi s ľadvinami. Keďže nemali patričné strojové zariadenie, aby určili presnú diagnózu, poslali ma do Košíc. Tam som sa konečne dozvedel pravdu. V krajskej nefrologickej poradni sa mi dostalo odborného medicínskeho výkladu a pomoci po ľudskej aj medicínskej stránke. Mal som policystické obličky, išlo o vrodenú vadu. Už vtedy mi jedna ľadvina pracovala na 60 a druhá iba na 40 percent," pokračuje vo svojom rozprávaní pán Ľudovít.

SkryťVypnúť reklamu

Prišla tá, z ktorej má každý strach

Aj keď so svojou diagnózou patril do invalidného dôchodku, odmietol. "Pozeral som, aby som v prvom rade uživil rodinu," dôvodí svoje vtedajšie rozhodnutie. Choroba si vybrala svoju daň v podobe rôznych nepríjemných obmedzení. "Nesmel som sa v lete kúpať, nastúpili prísne diéty, musel som sa vyhýbať namáhavej práci a samozrejme užívať lieky," popisuje tento Smolníčan ako sa začal jeho život podriaďovať chorobe.

Bohužiaľ, štastena zrejme na pána Ľudovíta zanevrela. Po desiatich rokoch niekedy v 40-tke, keď iní muži sú na vrchole svojej kariéry a užívajú si život plnými dúškami prišlo to, čo u bežného zdravého človeka budí des dialýza. Obličky pána Ľudovíta vypovedali službu úplne. "Lekári má síce na to pripravili po psychickej stránke, mal som však strach. Pre mňa to bolo čosi neznáme," spomína.

Dialýza však priniesla do jeho života relatívnu úľavu. "Predtým ma príšerne bolela hlava, telo som mal napnuté a svrbelo ma. Po prvej dialýze sa akoby šibnutím čarovného prútika stav zmenil. Všetka obrazne povedané špina čo som mal v krvi išla vonku," opisuje.

MEDZITITUL: Bolesť odovzdala štafetu nádeji

Nádej na normálny život svitla pánu Ľudovítovi po presne 27 mesiacov kedy sa musel podrobovať dialýze. Našla sa totiž vhodná ľadvina a nádej dostala aj presné meno - transplantácia. "Neviem to vhodnejšie pomenovať iba slovami - bol som konečne voľný. Môj život sa zmenil k lepšiemu. Musel som síce brať lieky, navštevovať lekárov, dodržiavať životosprávu ale to sa nedalo porovnať s minulosťou. Zabudol som už čo je normálny život. Napríklad človek odkázaný na dialýzu môže denne prijať iba 8 deci tekutín. Zdôrazňujem nie vypiť ale prijať. Tekutina je totiž aj v jablku, omáčkach či polievkach. Hovorí sa, že hlad bolí, smäd je ešte horší. Konečne som mohol podnikať dovolenky a výlety, cítil som sa akoby som sa znova narodil."

Transplantácia je častokrát sprevádzaná aj etickými rozdielnymi názormi. Pán Ľudovít na túto tému hovorí: "Lekári vám neprezradia od koho je darovaný orgán. Nesmie sa to. Kým som mohol bol som pravidelným darcom krvi. Bral som to tak, že Boh mi to teraz vracia. V minulosti som pomáhal ja, potom som zase pomoc potreboval ja," popisuje pán Ľudovít.

MEDZITITUL: Dialýza, smútok a depresie opäť na scéne

"Raz si hore, raz si dole," hovorí staré príslovie o živote. Ľ. Fritš vie presne čo taká životná hojdačka znamená. Iba sedem rokov mu bolo dožičené žiť normálne s darovanou ľadvinou. Znova osud zasiahol, ale z tej horšej stránky. "Po siedmych rokoch prišli príznaky, a to že sa čosi s ľadvinou deje. Zistili mi, že mi stúpa kreatín, ľadvina teda prestávala pracovať. Trvalo to tri roky. Potom vypovedala službu úplne. Dnes ju síce mám v tele, ale nepracuje. Bohužiaľ vrátili sa staré časy a s tým spojená dialýza. Zmieril som sa tým. Niekedy si zúfam, prepadnú ma depresie, stále tu však niekto je z rodiny, či z kamarátov, čo ma z toho vytiahne," optimisticky konštatuje pán Ľudovít.

MEDZITITUL: Ku dialýze pribudol invalidný vozík

Kým radosť a šťastie je nám ľuďom porcované v živote skromne, nešťastie, bolesť a smútok bývajú naopak štedré. Platí tu aj v prípade pána Ľudovíta. Akoby nebolo dosť v jeho prípade sa pridružila aj cukrovka. "Vo februári tohto roku som prišiel o nohu. Vianoce a Silvestra som trávil v kruhu rodiny. Bol u nás môj zatiaľ jediný vnúčik s mojou dcérou. Tešil som sa, cítil som sa relatívne dobre. Keby mi niekto povedal, že vo februári budem na vozíku, vysmejem sa mu," vracia sa pán Ľudovít vo svojom rozprávaní do šťastných chvíľ života. "Hovorí sa, že cukrovka je tichý zabiják. Je to pravda. Najprv mi sčerneli prsty na nohe. Lekári trvali na to, musia preč. Nebral som to ako tragédiu. Po amputácii som ležal v nemocnici, noha mi opuchla, pridružili sa pľuzgiere a také bolesti, že som blúznil. Ak som chcel prežiť, noha po nadkolenie musela ísť preč. Dnes som teda na invalidnom vozíku. Mávam fantomóve bolesti. Inokedy zase zabudnem na čom som. Raz v noci som sa išiel do kuchyne napiť, zabudol som, že som bez nohy. Postavil som sa a zrazu bác, stratil som rovnováhu. Až potom som precitol," popisuje tento Smolníčan svoj terajší stav.

MEDZITITUL: "Každý má v živote nejaké to bremeno"

Počas celého rozhovoru mu neschádza úsmev z tváre, nebadať žiadnu zatrpknutosť či znaky depresie. "Chodím medzi ľuďmi stretávam sa so zdravými aj chorými. Priznám sa, že s tými čo sú na tom tak ako ja, sa stretávam radšej. Zdraví ľudia vám síce uveria, že trpíte, ale nepochopia. S chorými je to iné, vedia čo to je. Žijem ako sa dá, som veriaci a nerepcem na Boha. Myslím si, že každý má v živote nejaké to bremeno," vyznáva sa pán Ľudovít.

Veľkú radosť mu urobilo aj to, že v rodine je poslednou zastávkou, kde ostala choroba stáť. Jeho deti aj vnuk prešli niekoľkými vyšetreniami a výsledky jednoznačne hovoria - osud je ku nim žičlivejší ako ku ich otcovi a dedovi. Dnes mu do značnej miery uľahčuje život stroj za 240-tisíc korún s názvom schodolez. Rodina pána Fritša býva na druhom poschodí, denne musel s cudzou pomocou zdolať 45 schodov. Vďaka technickému pokroku je o čosi sebestačnejší.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 754
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 188
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 282
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 332
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 921
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 022
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 206
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 077
  1. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  4. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  5. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  6. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  7. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  8. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 427
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 952
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 64 407
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 193
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 513
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 678
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 103
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 707
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  4. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  5. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  6. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  7. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  8. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXI
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 427
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 952
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 64 407
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 193
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 513
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 678
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 103
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 707
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu