slovenský dramatik Július Barč Ivan a profesor Academie Istropolitany Vavrinec Koch, štvorica významných krompašských rodákov, ktorá má od uplynulého víkendu v priestoroch oratória rímsko-katolíckeho kostola sv. Jána Apoštola svoju pamätnú izbu. Tú sa miestnemu odboru Matice slovenskej podarilo zriadiť na podnet riaditeľa Slovenského ústavu v Clevelande v štáte Ohio v USA Andrewa F. Hudaka Jr., pracovníka ústavu Jozefa Valenčíka, ako aj za pomoci rímskokatolíckeho a evanjelického farského úradu.
"Otvorením pamätnej izby si Krompašania uctili svojho najväčšieho syna, ktorým bol Mikuláš Šprinc. Ten celý život, i keď mimo domova, venoval písaniu kníh a básní slovenskému národu. Mikuláša Šprinca som poznal niekoľko rokov osobne a bol to fantastický človek. Prvýkrát sme sa stretli v roku 1947, keď prišiel za profesora do opátstva slovenských benediktínov v Clevelande a začali sme sa spolu stretávať. Mal som rád jeho prednášky, jeho básne a obdivoval jeho lásku k prírode, k slovenskému národu," priblížil A. Hudak Jr po slávnostnom otvorení pamätnej izby, ktorého sa osobne zúčastnil aj predseda Matice slovenskej Ing. Jozef Markuš. Ako zdôraznil, pamätná izba zachytáva historický prierez života štyroch významných slovenských dejateľov. "Osobne si myslím, že doba príliš nepraje takýmto veciam, lebo ľudia sú dosť zahrabaný vo svojich starostiach a povezme aj v papučovej kultúre. Podobne aj naši štátnici nemajú o to veľký záujem. Našťastie niektorí ľudia sú aj pre takéto veci zapálení. Aj toto krompašské úsilie je veľmi dobré v tom, aby sme poznali samých seba, svojich rodákov a dejiny svojej kultúry. Budeme tento trend i naďalej podporovať," zdôraznil J. Markuš.
Sobotňajšiemu slávnostnému otvoreniu pamätnej izby predchádzali prednášky historikov zo Slovenského historického ústavu Matice slovenskej, približujúce život a dielo týchto význam
ných krompašských rodákov, ako aj položenie vencov k ich tabuliam. O deň neskôr pamätnú izbu požehnal aj rožňavský biskup Mons. Eduard Kojnok. Zbierkové predmety sa podarilo zozbierať z archívnych materiálov zdriaďovateľov. Slávnostného otvorenia sa zúčastnila aj neter M. Šprinca Melánia Cvengrošová, ktorá dlhé roky pôsobila v neďalekých Slovinkách. "Som šťastná, že sa po druhýkrát pre nás Mikuláš Šprinc narodil a že slovenský národ mal takého veľkého muža. Ten sa za celé tie roky nemohol vrátiť do svojej vlasti, keďže bo prenasledovaný vtedajším režimom, ale dnes je už definitívne opäť medzi nami," dodáva na záver M. Cvengoršová.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš