ročníkoch vznikajúcej aktivity každý účastník z terénu priniesol priemerne šesť kíl odpadu, v ostatných rokoch je to možno kilo na jedného.
"Myslím, že aj zásluhou skautov, ktorí toto leto vyzbierali v TANAPe dve a pol tony odpadu, bude teraz roboty menej," smeje sa jeden z organizátorov podujatia Čisté hory Marián Šturcel zo Štátnych lesov TANAPu. Potvrdil, že záujem o čistenie hôr majú predovšetkým mladí ľudia, tradične v tomto termíne prichádzajú aj turisti zo stredného Slovenska. "Odpadu vo vysokohorskom prostredí je v ostatných rokoch menej, zlepšilo sa povedomie návštevníkov národného parku. Bolo by ideálne, keby sme čoskoro mohli skonštatovať, že táto akcia už nemá zmysel a končí," dodal M. Šturcel. Podľa jeho slov Štátne lesy TANAPu aj v priebehu celého roka investujú do zberu odpadu nemalé peniaze. "Stále je však čo zbierať. Tento rok sa chceme zamerať aj na nový fenomén, zaznamenávame čoraz viac odpadu v lese, po hubároch. Tí z lesa nielen veľa odnesú, ale v ňom aj zanechajú poriadne veľa stôp po svojej prítomnosti v podobe plastových fliaš a iných drobností," uviedol. Preto skupina skautov bude pôsobiť aj v oblasti tzv. hubárskeho raja pri Troch studničkách a vyzbiera z lesa to, čo v ňom hubári zanechali. Ďalšia skautská skupina bude "operovať" na Skalnatom plese, kde dokončí monitoring nelegálnej skládky odpadu. (kim)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš