projekt, ktorý je financovaný z Európskeho sociálneho fondu a zastrešuje ho Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny a Ministerstvo školstva SR. Cieľovou skupinou sú rizikové skupiny uchádzačov o prácu s nízkym vzdelaním. Projekt má priniesť väčšie šance pre ich umiestnenie na trhu práce. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že na Slovensku žije okolo 15-tisíc ľudí, ktorým chýba základné vzdelanie a ich šance nájsť prácu sú minimálne.
Podľa slov riaditeľa oddelenia zamestnanosti ÚPSVaR Pavla Slaninku, v prvej etape vybrali z evidencie vybrali asi 70 uchádzačov vo veku do 25 rokov. "Tí absolvovali test terajších vedomostí a z nich sme vybrali 20, ktorí sa projektu zúčastnia." Dodal, že sa bude realizovať na prešovskej ZŠ na Mukačevskej ulici a učitelia ešte pred spustením projektu absolvovali špeciálne školenia.
Do tohto projektu vstupujú aj ďalšie mestá na východe Slovenska. "Mimo Prešova ide o Zborov v okrese Bardejov, dodatočne do projektu vstúpili aj Lipany, ďalej Michalovce a Spišská Nová Ves." Úlohu koordinátorov prevzalo Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny Bratislava a v súvislosti s učebnými osnovami Štátny pedagogický ústav.
Zaujímali sme sa aj o prvé skúsenosti a oslovili sme riaditeľa ZŠ na Mukačevskej ulici v Prešove Eduarda Schwarzbachera. Opýtali sme sa, či si do školských lavíc v pondelok sadlo všetkých 20 vybratých uchádzačov. "Nie. Neprišli všetci. Musíme ešte doplniť vzorku frekventantov a v piatok budeme testy opakovať s ďalšími. Myslím si, že úroveň vedomostí je rôzna, niektorí skončili už v šiestej, iní v siedmej triede. Sú vo veku 21 až 30 rokov."
Kriticky sa vyjadril aj k plánovanej dĺžke kurzu v rozsahu piatich mesiacov. Zdôraznil, že ak sa táto otázka medzi ministerstvami nevykonzultuje a nedorieši, uvažujú o odstúpení z projektu. "Považujem to za dehonestáciu učiteľov aj výsledného efektu, teda osvedčenia o absolvovaní základného vzdelania. Nestačí naučiť ich znova čítať a písať. Musia počas 30 hodín týždenne zvládnuť sumu vedomostí aj z dejepisu, fyziky, chémie, prírodopisu, občianskej a etickej náuky. Päť mesiacov je málo na to, aby znova získali návyky pracovať v škole 5 - 6 hodín a ďalšie pri príprave na druhý deň, vrátane konzultácií s učiteľmi," argumentoval Schwarzbacher.
Podľa jeho názoru spusteniu projektu chýbala nielen prvotná osveta medzi uchádzačmi o prácu s nízkym vzdelaním, ale aj dôslednejšia príprava. Aj preto sa stalo, že na test prišli ľudia, ktorí netušili, čo sa od nich bude vyžadovať a prečo. Poznamenal, že úlohou školy nebolo vysvetliť im to, ale napokon to museli urobiť. "Zdá sa, že to bolo šité horúcou ihlou, ale keď už v projekte spolupracujeme, chcem to robiť poriadne. Ak ich máme učiť základy informatiky, potrebujeme počítač, zišla by sa kopírka na učebné testy a ďalšie pomôcky. Požiadavky sme predložili, uvidíme, či sa splnia," dodal riaditeľ ZŠ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš