Detský domov je vtedy pre nich východiskom od trápenia, ale nepripraví ich na samostatný život. Vo veľkých zariadeniach sa nevedia naučiť postarať sa o seba bez pomoci iných. Túto úlohu na seba prevzali domovy rodinného typu a medzi nimi aj nezisková organizácia Detské centrum "PRE TEBA" v Cemjate pri Prešove.
Projekt č. 3
V malom domčeku sa snažia s deťmi viesť normálny rodinný život a postupne zisťujú, čo všetko im chýba. Hygienické, samoobslužné návyky, režim na učenie, prácu aj oddych, no tiež hospodárenie. To všetko sa tamojšie tri skupiny detí vo veku od 2 do 25 rokov musia nanovo učiť. Učenie je efektívnejšie vtedy, ak sú na to vytvorené podmienky, preto potrebujú zrekonštruovať domček v Cemjate a v ňom prestavať kuchyňu tak, aby mala časť na varenie aj stolovanie s asistenciou "tiet", ako ich deti volajú. Na jednej strane bude príprava jedál, potrebných surovín a korenín. Na druhej obsluha pri stole, prestieranie, správne stolovanie a následné poupratovanie kuchyne. Ako doma.
"Zistili sme, že naše deti za stravu považovali chlieb a salámu, alebo nejakú polievku a malinovku. U nás začali objavovať veci nepoznané. Napríklad ovocie mali len nedozreté zo záhrad, o niektorých druhoch zeleniny tiež nevedeli a ani im zo začiatku nechutila. No postupne prichádzajú na chuť rôznym dobrotám. Teraz ide o to, aby sme ich naučili pripravovať jedlo, plánovať jedálny lístok na týždeň, ale snažíme sa, aby poznali aj cenu potravín a možnosti výberu," povedal nám štatutárny zástupca detského domova Ladislav Sedláčko.
Keď sme sa ho opýtali na doterajšie skúsenosti, pripomenul niekoľko situácií, keď deti nevedeli pochopiť, že v obchode sa dá kúpiť aj krájaný chlieb. Alebo keď zostavovali rozpočet na jedlo. Museli ich pomaly učiť, že jeden deň môžu mať bohatšie jedlo, napríklad obľúbené rezne, ale ďalší už musí byť skromnejší, čo možno nebude chutiť všetkým. "Každý môže navrhnúť jedlo, ale jedálny lístok sa musí zladiť s finančnými možnosťami na mesiac. Pri nákupe potravín sa učia vyberať suroviny a vtesnať sa do rozpočtu. Musia sa naučiť, že nič nie je zadarmo, ale dá sa to zvládnuť tak, aby mali čo jesť každý deň. Rovnako sa učia hospodáriť so svojím vreckovým."
Zatiaľ musia toto všetko absolvovať v skromných podmienkach, preto potrebujú finančnú pomoc na dovybavenie zariadenia kuchyne a jedálenského kúta. V druhej etape plánujú rekonštrukciu podkrovia, aby získali viac ubytovacích priestorov aj miestnosti na prípravu do školy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš