vstupe do Európskej únie. Na východe Slovenska narazili colníci na dokonale organizovanú sieť predaja nezdanených cigariet, alkoholu aj benzínu, či nafty.
Do boja sa najnovšie pustili prostredníctvom komunikácie s občanom. Mesto Prešov ozdobili výzvou, v ktorej od Prešovčanov žiadajú, aby im poskytli informácie, podozrenia o činnosti pašerákov, alebo predajcov nezdaneného tovaru. Aj keď je málo pravdepodobné, že niekto svojho dílera udá, Colný úrad (CÚ) Prešov vo svojej akcii vidí výsledky. Podľa informácií z CÚ registrujú oznámenia, ktoré hovoria o menách, miestach aj množstvách pašovaného tovaru. Na zúžitkovanie získaných informácií v praxi je však podľa riaditeľa CÚ Ľubomíra Medveca po týždni od výzvy ešte skoro. Stále sa zaoberajú vlastnou represívnou činnosťou, kontrolou áut na trase a miest, kde sa nezdanený tovar dostáva k spotrebiteľovi. "Ideme s akciou pokračovať do ďalších miest. Ide nám o to, aby nás ľudia videli, aby vedeli, že niečo robíme. Nie je to vyložene represívna akcia," povedal nám Jozef Majdák z CÚ, zodpovedný za vylepené letáky.
Systém predaja a zisky očami neregistrovaného dílera
Predaj pašovaných cigariet nie je v Prešovskom kraji novou skutočnosťou. Podľa zemplínskeho predajcu, ktorý sa predajom zaoberá zhruba 4 roky, však do pol roka prestane byť atraktívny. "Podľa nového zákona majú colníci neobmedzené kompetencie, za chvíľu to tu vyčistia," tvrdí mladý muž, ktorý ukrajinskými cigaretami od hraníc zásobuje Prešov aj Košice. V okolí Sobraniec, kde svoj tovar nakupuje, predaj pašovaných cigariet živí tisícky ľudí. "Nemajú iný príjem. Nájdu sa aj takí, čo si z toho kupujú drahé autá, hoci ich matere nemajú na zaplatenie nájmu." Podľa miliónového auta, na ktorom jazdí, sa dá dedukovať, že vie, o čom hovorí. "Je to veľmi výnosný obchod. Základ je tovar dostať na našu stranu hranice."
V minulosti sa údajne vedeli dohodnúť s colníkom, ktorý za odmenu cez hranicu pustil aj 1 000 kartónov. Keďže sa dnes colníci aj podľa pašerákov snažia robiť svoju robotu, cesta tovaru sa skomplikovala, ceny cigariet narástli. "Tovar teraz prechádza v upravených osobných autách, autobusoch a veľmi zaujímavé je si ho doniesť sám na chrbte v upravených vakoch. Zo Sobraniec sa rozvozom cigariet do Prešova a Košíc zaoberá málokto. Keď, tak vždy ide o 500 kartónov a viac. Vtedy ide s transportom aj sprievodné auto, ktoré varuje, ak je kontrola na ceste. Ľudia začali kupovať autá, ktoré nemajú sobranské čísla a nechávajú ich neprepísané."
Podľa nášho zdroja pochádzajú pašeráci zo všetkých spoločenských vrstiev. "Čudovali by ste sa, koľko vysokoškolákov zazobaných rodičov sa v tom vezie." V Prešove má minimálne desať odberateľov. Denne dokáže prostredníctvom svojej siete predať v meste 400 a viac kartónov cigariet. Cena sa dnes v Sobranciach vyšplhala na 29 - 30 korún za krabičku cigariet Boss. V Prešove sa ku konzumentovi dostáva krabička za 40 Sk. "Každý článok obchodného reťazca si pridáva tri koruny. Keď ide o veľkú zákazku, stačia dve. Pri štyristo kartónoch ide o osemtisíc korún za deň."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš