inšpekcie životného prostredia (SIŽP) - Inšpektorátu životného prostredia (IŽP) v Košiciach, znečistenie spôsobila ešte v auguste výroba čiernej medi v šachtovej peci.
"Počas dvoch augustových dní prebehla v Kovohutách kontrola zameraná najmä na únik emisií do ovzdušia. Pri kontrole sa zistilo nedodržanie technicko-prevádzkových parametrov. Prederavenie filtračnej vložky v komore filtračnej stanice spôsobilo zvýšený únik tuhých znečisťujúcich látok do ovzdušia a dôsledkom nesprávneho chodu technologického zariadenia šachtovej pece bolo silné zadymenie vonkajšieho prostredia," približuje výsledky operatívnej kontroly SIŽP hovorca Michal Štefánek. Ako ďalej zdôrazňuje, prevádzkovateľ nepožiadal príslušný orgán ochrany ovzdušia o súhlas na zmenu používaných vstupných surovín do šachtovej pece a nedodržal určené emisné limity oxidu siričitého pri prevádzke konvertorov.
Podľa slov člena predstavenstva Kovohuty, a.s., Krompachy Ing. Jána Šimka, zariadenie na meranie emisií unikajúcich do ovzdušia, ktoré sa v súčasnosti v závode nachádza je nepostačujúce. "V budúcnosti by sme chceli zakúpiť nové, kvalitnejšie zariadenie, ktoré bude oveľa citlivejšie reagovať na tieto momenty. Bohužiaľ sme na to doposiaľ nemali dostatok finančných prostriedkov. Pred nedávnom závod zmenil majiteľa a máme aj vypracovaný dlhodobý plán na ochranu životného prostredia. Ide o niekoľkomiliónovú investíciu," približuje J. Šimko a zároveň dodáva. "Akonáhle sme objavili, že filtračná vložka vo filtračnej komore je prederavená, okamžite sme pristúpili k jej výmene. V jednom filtri sa nachádza 40 takýchto vložiek, takže stáva sa, že niekedy dôjde k ich prederaveniu. Isteže budeme niesť zodpovednosť a vykonáme potrebné opatrenia, no proti pokute využijeme právo odvolať sa," dodáva J. Šimko.
Pripomeňme, že podnetom na kontrolu v Kovohutách bola petícia obyvateľov Krompách a okolia, ktorú zaslali ministerstvu životného prostredia pre zlý stav ovzdušia v meste. SIŽP prvú kontrolu vykonala ešte v októbri minulého roka. Vtedy spolu s opatreniami na nápravu, firme uložila aj 80-tisícovú pokutu. Podľa slov M. Štefáneka, ďalšia pokuta bude udelená najskôr v poslednej štvrtine tohto roka. "Správne konanie musí dodržať určité termíny. Pokuta môže byť udelená najneskôr do jedného roka od zistenia porušení zákona o ochrane ovzdušia. Rozhodnutie ešte nie je vydané. Bude však zamerané na to, aby sa podobné veci už neopakovali. Prevádzkovateľ bude musieť uviesť do súladu prevádzku zdroja znečistenia s platnými predpismi v oblasti ochrany ovzdušia. Očakáva sa, že uskutoční výmenu filtračných tkanín (časť filtračných tkanín už bola vymenená pri poslednej odstávke), zabezpečí dodržanie predpísaného zloženia vsádzky do pecného agregátu a vykoná tiež ďalšie opatrenia v zmysle vypracovaného programu znižovania emisií," zdôrazňuje hovorca SIŽP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš