Zvýšenie kvality života znevýhodnených skupín obyvateľov Veľkého Šariša
Veľký Šariš - Rýchle tempo života i zmien v spoločnosti prinieslo nový fenomén. Rizikovú skupinu ľudí, ktorá potrebuje pomoc. No atmosféra sa zmenila tak, že si musia pomôcť sami, alebo sa o to pokúsia ľudia dobrovoľníckou činnosťou. Aj Občianske združenie Výchova zdravej rodiny, pobočka Centrum zdravia vo Veľkom Šariši je jednou z takýchto organizácií. Už od roku 2002 na pravidelných stretnutiach poskytujú poradenské služby matkám na materskej dovolenke, osamelým ľuďom, dôchodcom, alebo spoluobčanom so zdravotnými problémami. Napríklad diabetikom a pacientom s hypertenziou. To všetko na báze osobných vzťahov s odborníkmi, ktorých na pravidelné stretnutia prizývajú a dobrovoľnej poradenskej práce. Vo veľkom Šariši však žije veľká komunita tých, ktorí pomoc hľadajú a aktivisti OZ už majú nielen jasné indície, ale aj predstavu, aké služby by potrebovali.
Projekt č. 1
Ich zámerom je rozšíriť okruh ľudí nielen o dôchodcov, zdravotne postihnutých civilizačnými chorobami a handicapovaných občanov, o osamelé matky a mužov, no aj nezamestnaných, ktorí hľadajú profesionálne uplatnenie. "Chceme skvalitniť činnosť centra a poskytovať aj právne a sociálno-zdravotné služby. Sociálne zákony sa menia v takom rýchlom tempe, že ľuďom, ktorí žijú so svojimi problémami dosť izolovane je nutné pripomínať zmeny, prípadne poradiť. Na úradoch je také hektické tempo, že ľudia sú často zmätení z toho, ako im ich požiadavku pracovníci vysvetlia. Čo sa týka zdravotných služieb, mimo poradenstva a dostupnosti k odbornej literatúre by sme chceli, aby v našom centre pôsobila fundovaná zdravotná sestra, ktorá by v prípade potreby, alebo počas víkendov mohla pichnúť injekciu. Taká služba v Šariši chýba. Ide tu o to, aby sa ľudia vyhli stresu a nemuseli cestovať do Prešova, na sídlisko Sekčov. Sestra by im mohla pravidelne zmerať tlak, hladinu cukru a podobne," konkretizovala zámery Viola Janošková (na snímke) z Centra zdravia.
Do budúcnosti plánujú pre nemobilných a osamelých občanov zabezpečiť aj akési spojky medzi lekárom a pacientom, keď po dohovore s lekárom potrebujú pravidelnú dávku liečiv. "Vo Veľkom Šariši je veľká skupina prestarnutých ľudí a aj keď nežijú všetci sami, ich deti sú cez deň zvyčajne v práci a z Prešova sa vracajú až podvečer. No cez deň sa im môže stať hocičo. Uvažujeme aj o sanitke a napojenie na diecézny dom. Po dohode s nimi by sme mohli poskytovať aj služby sanitky. Viete, sú tu nemobilní osamelí ľudia, invalidní dôchodcovia, ktorí si pri svojich príjmoch, niekedy musia objednávať taxík."
V. Janošková zdôraznila, že po troch rokoch pôsobenia vo Veľkom Šariši už zaznamenali pozitívne reakcie na pôsobenie Centra zdravia, preto cítia vyššiu zodpovednosť za kvalitu jeho fungovania v rámci prevencie, informácií a vzdelávania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš