Rezonal - Dom života bez drog
Mnohí z nás sa už v živote stretli s problémom závislosti. Či už na alkohole, drogách, alebo hracích automatoch. Oveľa citlivejšie to však vnímali rodiny, ktorých sa osudy závislých bytostne dotkli. Najmä v čase, keď sledovali ich cestu na dno a ešte ťažšiu pri liečení a návrate do života. Ani metropola Šariša nie je výnimkou. Aj tu sú ľudia, ktorí po liečení potrebujú pomoc, aby zvládli návrat do života bez recidív.
Projekt č. 2
Skupina ľudí združená v Občianskom združení (OZ) Rezonal- Dom života bez drog, ktorú vedie František Bujnovský (na snímke), to vie tiež. Vari preto už od roku 2001 sústredili všetky svoje sily aj nápady do konštituovania resocializačného zariadenia. Sen sa síce pretavoval do reálnej podoby roky, ale už sú takmer pred cieľom. Ostáva už len zariadiť kuchyňu a kúpiť sporák na tuhé palivo. To je jeden z posledných výdavkov, ktorý im k otvoreniu zariadenia chýba.
Zdevastovaný objekt v rekreačnej oblasti pri Prešove, v Zlatej Bani, získali
do prenájmu od Lesov SR na 99 rokov aj s priľahlou hospodárskou budovou a veľkým pozemkom. Členovia OZ aj dobrovoľníci tam odpracovali stovky brigádnických hodín bez nároku na odmenu. Do cieľa teda chýba už len niekoľko krokov. "Budeme fungovať ako resocializačné zariadenie a klienti k nám budú prichádzať z odborných liečební. Sme registrovaní, takže si nás môžu nájsť ľudia z celého Slovenska. Už teraz sa záujemcovia s nami kontaktujú, hoci sme ešte nezačali prevádzku," povedal nám F. Bujnovský. Neskrýval, že podmienky, ktoré plánujú vytvoriť môžu klientov prilákať. Časť objektu bude vyhradené pre mužov a časť pre ženy. Mimo terapeutického režimu tam bude prebiehať pracovná terapia, ktorá podľa Bujnovského zaujme náročných aj apatických.
"Bude tam chov zvierat, napríklad aj koní, záhrada, skleníky a do budúcna plánujeme začať aj s chovom rýb. Klienti sa budú musieť o všetko postarať sami. Svoju úlohu tu zohrá aj spätosť s prírodou a istá izolácia od mesta." Ukázalo sa, že predseda OZ Rezonal vie čo títo ľudia potrebujú z vlastnej skúsenosti. Sám bol v podobných zariadeniach a vie porovnávať podmienky. Neskrýval pred nami, že pred 15 rokmi bol závislý na alkohole. Mal aj jednu recidívu a teda liečenie absolvoval dvakrát. "Zažil som to, videl som to a viem aké je ťažké vrátiť sa späť k rodine, k práci. Preto mám jasnú predstavu o tom, ako zaujať a motivovať ľudí. Keby sa nám cieľ podarilo dosiahnuť, plánujeme neskôr postaviť na tomto pozemku aj dom na polceste."
Išlo by o samostatný objekt, kde by sa mohli ich klienti obávajúci sa, že podľahnú lákadlám sveta a recidíve, usadiť. Až keď nadobudnú istotu, vracali by sa k svojim blízkym a profesionálnemu životu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš