podávať vlastné pozmeňujúce návrhy. Uviedol to včera v Prešove podpredseda Smeru a poslanec NR SR Pavol Paška. „Je to z pohľadu Smeru veľké dobrodružstvo," povedal na margo reformy, ktorej vyčíta viac vecí. Napríklad to, že pri každom materiále je 20 až 37 legislatívno-technických pripomienok a stavovské organizácie zadali 577 pozmeňujúcich návrhov.
„Načo to potom celé robíme?," položil Paška rečnícku otázku na margo toho, že niektoré paragrafy sú, ako povedal, v rozpore s inými a návrhov na zmeny je toľko, že by mohli narušiť celý zámer reformy. „Priznal aj pán minister, že ak uvidí, že po desiatkach pozmeňovacích návrhov z toho vznikne legislatívny paškvil, tak to stiahne z rokovania."
Podpredseda Smeru sa domnieva, že systém nebude po prijatí fungovať vo vyrovnanom rozpočte. Podľa Pašku sa zmenili aj postoje ministra, ktorý v roku 2002 vyhlasoval, že systém zdravotníctva má dostatok finančných zdrojov, len sa s nimi plytvá. V súčasnosti už minister nehovorí o vyrovnanom rozpočte, ale o tom, že slovenské zdravotníctvo nemá dostatok zdrojov a je potrebné ich navýšenie. Optimistické predpovede, ako poznamenal P. Paška, hovoria o tom, že vyrovnané hospodárenie by malo v zdravotníckej sfére nastať v roku 2006, on sám je pesimistickejší.
Poslanec Paška bol predkladateľom návrhu zákona o zdravotnom poistení a zdravotných poisťovniach. Tento návrh z dielne Smeru neprešiel o jeden hlas do druhého čítania. „Nejde o rýchlo zbúchaný koncept, ktorý má zohrať politickú úlohu pri zápase o reformu, ako ho charakterizovali niektoré médiá," uviedol a dodal, že návrh má 120 strán a je výsledkom koncepcie, na ktorej tím odborníkov Smeru pracoval dva roky. „Som presvedčený, že obsahuje inštitúty, ku ktorým sa skôr či neskôr bude treba vrátiť."
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš