a hodnotenie vývoja pohľadávok. Tiež sa chystali schváliť úpravu rozpočtu, stornovať pôvodný rozpočet školstva a schváliť nový. Rozpočet školstva však opätovne neschválili.
Vedúci oddelenia ekonomiky mestského úradu František Vaško informovol, že príjmy mesta sú za prvý polrok vyššie než výdavky. Pritom príjmy dosiahli 45 percent z ročného rozpočtu a výdavky 34 percent. Celkove objem rozpočtu mesta vzrástol oproti minulému roku o 11 percent na 377 536 000 Sk. Vaško podotkol i to, že mesto získalo granty a transfery vo výške 106 miliónov korún. K pohľadávkam uviedol, že sa síce likvidujú, tempo je však pomalé a nové prírastky prevyšujú znižovanie. Bardejov má pohľadávky vo výške 36 531 000 Sk.
Vaško v súvislosti so školstvom uviedol, že pre tento rok majú v rozpočte 107 miliónov korún na prevzaté kompetencie a 71 miliónov na originálne. Oproti roku 2003 to však znamená, že na prenesené kompetencie majú viac o 11 miliónov a originálne o milión.
Poslankyňa Mária Biľová (KDH), predsedníčka školskej komisie, skonštatovala, že problémovým je návrh na financovanie školských klubov. Nechápe, prečo medzi jednotlivými školami sú rozdiely aj 2-tisíc korún. "Niektorá škola má na školský klub pre dieťa 6 800 a iná zase 8 600 korún. Navrhujem toto neschváliť a opätovne prepočítať tak, aby sa dodržali normatívy," zdôraznila.
"Všetko prešlo školskou komisiou, takto sa predsa nedá robiť," oponoval vedúci oddelenia ekonomiky Vaško.
Riaditeľka V. Základnej školy (ZŠ) uviedla, že je pravda, že financovanie školských klubov riešila s vedúcim odboru školstva mestského úradu, ale nevedela, aké financie dostanú iné školy. "U mňa je to 6 800 Sk. Čo, moje deti sú horšie ako iné?" rozhorčovala sa.
Riaditeľka III. ZŠ dôvodila, že jej škola má preto vyššiu dotáciu, lebo majú staršiu vekovú štruktúru zamestnancov školských klubov.
Riaditeľ ZŠ Komenského Štefan Kuča skonštatoval, že problém s financovaním školských klubov sa dotýka aj ich. "Vychádza nám 6 800 korún. Je to iba o tom, aby sme prežili, požadoval som však aspoň 7-tisíc." Zdôraznil, že všetko je to o organizácií práce. Poukázal na tot, že kým on má v školských kluboch 162 detí a sú rozdelené do 5 oddelení, škola na Vinbargu má v kluboch len 143 žiakov, ale oddelení má vytvorených šesť.
Poslanec Vladimír Savčinský (DS) tvrdí, že už dva roky upozorňuje na školstvo ako na najväčší problém. "Keď nastúpi fiškálna decentralizácia, až potom vzniknú zvláštne situácie." Opäť poukázal na potrebu vytvoriť celkovú analýzu a metodiku pre školstvo, v ktorej sa musí objaviť všetko dôležité, ako veková štruktúra zamestnancov, energie, aj to, že niektorá škola je stará a potrebuje financie na opravy. Napokon zdôraznil, že tak, či tak je v Bardejove jedna škola navyše: "Finančné problémy nebudú, keď nebudeme mať sedem, ale päť škôl. Dlhá lúka už odchádza pod cirkev. Pripravme sa na riešenie."
V tejto súvislosti sa žiada uviesť, že poslanci už dlhší čas zachraňujú VI. Základnú školu Pod Papierňou, ktorá nemá naplnenú kapacitu a má pri financovaní cez normatívy finančné "suchoty". Z rezervného fondu prispeli v prvom polroku na činnosť tejto školy 300-tisíc korunami na energie a 900-tisíc na mzdy.
Savčinský zdôraznil, že spracovať metodiku a pripraviť dobrý rozpočet je záležitosť, ktorú musí riešiť vedúci odboru školstva mestského úradu. "On však hádže horúci zemiak na nás." Zároveň požiadal primátora, aby urobil nápravu a "aby vedúci odboru školstva nestresoval riaditeľov škôl, ani obyvateľov mesta".
Prácu vedúceho oddelenia školstva a telesnej kultúry Miroslava Bujdu kritizovala aj M. Biľová, ktorá skonštatovala, že ak mesto prepláca školenie pre náčelníka mestskej polície, malo by tak urobiť aj pre pána Bujdu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš