dni zmenila na rezbárske, kamenárske či tkáčske dielne, ako aj kuchyňu plnú voňavých medovníkov. Práce rezbárov lákali okoloidúcich svojou invenciou a farbami, menší návštevníci si určite nenechali ujsť stánok s drevenými hračkami a naopak gazdinky mali možnosť nahliadnuť do alchýmie tkáčskeho a medovnikárskeho remesla.
Pri prechádzaní popri stánkoch ma upútal hneď prvý, s množstvom povaľujúcich sa drevených hoblín. Zbadala som mladého muža s chlapčekom v kroji, ktorým spod rúk vychádzali krásne drevené šindle. "Kristián mi pomáha už od piatich rokov. Ja som to naučil jeho, mňa môj otec a jeho dedo. Zatiaľ robí iba zárezy na uchytenie šindľa, ale čoskoro ho naučím vyrobiť si ho celý," približuje s úsmevom Peter Kormoš z Vikartoviec.
Šikovná medovnikárka z Košíc mi zase prezradila, že výrobe a výzdobe tohto sladučkého potešenia sa venuje už takmer desať rokov. "Priviedla ma k tomu strata zamestnania a snaha niečo robiť, byť užitočná," prezradila počas výzdoby vianočnej podkovičky šťastia.
A že trh remesiel nie je iba o tradičných ľudových remeslách, ma na konci mojej prehliadky presvedčila aj dvojica budúcich maturantov, študentov Strednej priemyselnej školy v Spišskej Novej Vsi, z kameňosochárskeho odboru, ktorí priamo na ulici ukázali, ako to s kameňom vedia.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš