škôl si však ešte nevydýchli. Ani vo Svidníku to nie je inak.
Potvrdili nám to skúsenosti na jednej z najväčších škôl vo Svidníku, ZŠ na Komenského ulici. Kancelária vedenia školy odrazu rieši viac úradníckych, ako pedagogických úloh. Dôvodom sú nabiehajúce štátne príspevky na školské pomôcky, stravu a štipendiá pre žiakov z rodín v hmotnej núdzi. Úzko spolupracujú so sociálnymi odbormi pri posudzovaní nárokov žiakov. Špecifické okolnosti však musia spravidla rodičom vysvetliť najprv v škole.
Keď sme sa opýtali, aké sú prvé skúsenosti, zástupca riaditeľky Ján Haľko (na snímke) odpovedal: "Všelijaké," reagoval rezervovane a dodal: "Podávame stravu žiakom z rodín v hmotnej núdzi s tým, že 24 korún je štátny príspevok a jednu korunu si dopláca žiak. Zvýšil sa nám počet stravníkov, ale už sme sa stretli aj s tým, že keď dieťa nešlo na obed, rodič od nás žiadal, aby sme mu vyplatili 24 korún. Vraj má na to nárok. Nemá a naviac, ide o štátny príspevok, ktorý reálne na prevádzku školských jedální zatiaľ nemáme."
Podobne je to aj so školskými pomôckami. Prax je taká, že ich mala zakúpiť škola, zúčtovať a na preplatenie odovzdať sociálnemu odboru. Namiesto toho sa stalo, že prišiel rodič, ktorý vraj nakúpil pomôcky za 5-tisíc korún a žiadal, aby ich škola preplatila. "Tvrdil, že pozná zákon a čítal kdesi o piatich tisíckach. V skutočnosti je to 500 korún na dieťa polročne a aj systém úhrady je iný, ale my musíme každému trpezlivo vysvetľovať podstatu aj postup." Neskrýval, že ich to stojí veľa energie a času.
Prijímajú tiež žiadosti o štipendiá, na ktoré majú nárok aj žiaci ZŠ. No aj v tomto prípade platia pravidlá. Finančná motivácia je len pre deti z rodín v hmotnej núdzi a tú musí posúdiť sociálny odbor. Výška štipendia závisí od priemeru konkrétneho žiaka. Ak má priemer do 1,5, patrí mu štipendium vo výške 300 korún, ak do 2,5, tak 150 korún. Ak si počas polroka zlepší priemer o 0,5 percenta, má nárok na 200 korún.
Ďalšou novinkou sú vzdelávacie poukazy na vzdelávaciu a záujmovú činnosť. "Samozrejme, budeme sa usilovať udržať všetky existujúce krúžky, možno ich počet aj zvýšime, hoci naša škola sa orientuje najmä na šport. Ide nám o to, aby sme čo najviac žiakov udržali v našej škole, ale zároveň musíme riešiť aj iné problémy. Napríklad prevádzku školských klubov detí. Máme 135 detí, ale mzdy len pre 1,5 vychovávateľky," reagoval v tej súvislosti Haľko.
Ďalším problémom sú katechéti, ktorí chcú získať čo najvyšší počet miest. Zástupca riaditeľa neskrýval, že už viedol s nimi aj ostrú diskusiu. Tí, ktorí miesto nezískali, sa odvolávajú na právnikov a sťažnosti kompetentným. Faktom však je, že mzdová kapitola a stanovený počet pracovníkov ZŠ podľa počtu žiakov neumožňuje vedeniu žiadne lavírovanie. Neodmietajú vyučovanie náboženstva, ale nie za cenu, že v skupine bude na hodine 5 žiakov. To si podľa Haľka v súčasnosti nemôže žiadna škola dovoliť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš