užívania. Žiakmi sa však začne zapĺňať až v tomto mesiaci.
Záujem o hudobný, tanečný, výtvarný a literárnodramatický odbor prejavilo celkom 219 žiakov. Najväčší je o gitaru, klavír, akordeón a husle. Smižianska umelecká škola je výnimočná nielen tým, že vznikla v čase, keď sa počas štrajku učiteľov ZUŠ o ich ďalšej existencii búrlivo diskutovalo, ale aj svojím budúcim zameraním. „Želaním Dezidera Štraucha, ktorý školu finančne i duchovne podporil, bolo, aby sa v nej okrem umeleckých predmetov vyučovali aj cudzie jazyky a aby bola prístupná i širšej verejnosti," vysvetľuje starosta Smžian Ing. Michal Kotrady.
Nevylučuje teda možnosť, že by sa tu v blízkej budúcnosti mohli uchytiť aj predmety, ktoré sa na iných umeleckých školách doposiaľ vyučovať nezvykli. Všetko však závisí podľa jeho slov od samotného záujmu detí.
„Som veľmi rád, že práve v našej obci sa podarilo zriadiť ZUŠ. Ja osobne som počítal, že sa k nám prihlási najviac 140 detí, takže súčasný záujem ma prekvapil a potešil," hovorí starosta obce.
Do školy už obec nakúpila potrebné zariadenie a na vybavenie školy hudobnými nástrojmi ostáva zhruba pol milióna korún. „Myslím si, že umelecké školy u nás plnia svoju funkciu a sú potrebné. Závidí nám ich aj zahraničie. Chceme, aby deti dostali šancu rozvíjať svoj talent," dodáva M. Kotrady.
Pri škole bude dokonca fungovať aj detský folklórny súbor Oriešok, ktorý bol doposiaľ pod obecným úradom.
Autor: dub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš