návštevníkov. Poslanci schválili nariadenie mesta o zákaze vykonávania sprostredkovateľskej činnosti na poskytovanie ubytovania v meste Vysoké Tatry.
Už dlhé roky vždy v letnej turistickej sezóne postávajú osamelí obyvatelia podtatranských osád pri autobusových zastávkach a na parkoviskách, v rukách držia lístok s nápisom "noclegi". Vnucujú ľuďom lacné prenocovanie nie vždy práve kultivovanou formou. Ľudí ťahajú za rukáv z autobusu, na cestách zastavujú autá, dobreže im nevletia pod kolesá. Ak niekto ubytovanie odmieta, sú nepríjemní. Mestskí policajti už boli bezradní, nepomáhali napomenutia, dohovor, ani kamerový systém. Vynaliezaví díleri lacného ubytovania si vždy dokázali nájsť novú formu, ako sa vyhnúť stretu so zákonom. Na doslova nevkusné obťažovanie sa postupne hromadili sťažnosti návštevníkov.
"Kazí to imidž mesta, nerobí to dobré meno takému stredisku cestovného ruchu, akým Vysoké Tatry sú. Musíme hľadať radikálnu formu riešenia," vyjadril sa pred časom primátor mesta Ján Mokoš.
Sprostredkovatelia ubytovania často postávali na miestach, kde ohrozovali bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, nehovoriac o tom, že na takúto aktivitu nemali povolenie. "Dlho sme hľadali vhodnú právnu formu riešenia. Po vzore obce Hrabušice sme prijali nariadenie, ktorým zakazujeme sprostredkovávanie ubytovania na parkoviskách, mestských komunikáciách a ostatných verejných priestranstvách. Hlavným zámerom nariadenia je vytvoriť podmienky na verejný poriadok a priechodnosť komunikácií," uviedol náčelník Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Štefan Bako. Podľa jeho slov nariadenie platí celoročne, v čase od 5. hodiny ráno do 22. hodiny. "Mimo tohto času nie je veľmi reálny kontakt sprostredkovateľov s turistami," dodal.
Podľa slov náčelníka vydanie podobného nariadenia mestu umožňuje zákon o obecnom zriadení. "Mesto môže ustanoviť činnosti, ktorých vykonávanie je zakázané alebo obmedzené na určitý čas alebo na určitom mieste," upresnil.
Nové nariadenie potešilo aj podnikateľov v cestovnom ruchu. Dúfajú, že nevhodnú formu lákania turistov na lacné ubytovanie účinne zlikviduje. "Bol už najvyšší čas. Teraz bude záležať, ako sa nariadenie bude uplatňovať. Je dôležité, aby mestská polícia dôkladne, aj niekoľkokrát denne kontrolovala jeho napĺňanie a za priestupky ukladala sankcie," uviedol riaditeľ Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý. Ako dodal, problém s nelegálnym sprostredkovaním ubytovania majú aj iné obce a mestá v horských oblastiach, centrálne orgány však jeho riešenie nechali na samosprávy.
Za nedodržanie nariadenia hrozí priestupcom pokuta, tá sa môže vyšplhať na tisíc korún. "Pôjdeme tvrdo po dodržiavaní nariadenia. Roky sme hľadali spôsob, ako to riešiť, snažili sme sa dohodnúť, navrhovali sme im, aby si vyžiadali od mesta povolenie na takúto činnosť, no nič nepomáhalo. Dúfame, že toto bude už účinný nástroj na odstránenie javu, ktorý výrazne poškodil meno mesta," dodal náčelník polície. Nariadenie vstúpi do platnosti od 1. októbra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš