obdobia končí derniérou 28. 9. 2004. Dušan Srvátka svojou tvorbou a umeleckou aktivitou pôsobí v Prešove ako vyhranená výtvarná osobnosť. Jeho diela sú súčasťou súkromných i galerijných zbierok na Slovensku i v zahraničí. Generačne je možné ho radiť k strednej generácii, ktorej tvorivý postoj korigoval Želibský a Milly. Pedagogické autority vštepili D. Srvátkovi pokoru k námetu, akým je krajina i slobodu expresívneho vzťahu k farbe.
Býva zvykom, že sa v tvorbe autorov hľadajú paralely so svetovými i domácimi vplyvmi. Dušan Srvátka ostáva po všetky tie roky svojbytný i napriek tomu, že jeho výtvarná reč mala svoju výrazovú genézu. Nepodmieňovali ho dobové tvorivé imperatívy, ale posúval sa v jednote s ľudskou a umeleckou zrelosťou i skúsenosťou. Neznamená to neochotu akceptovať nové avantgardné impulzy, ale zastávať teóriu tvorivého dialógu.
Príznačnou vlastnosťou D. Srvátku je pokora hľadania a nachádzania. Zachováva si svoju autenticitu i v prípade, že ho oslovili výrazové možnosti súčasných médií. Má dar nepodliehať vizuálnemu exhibicionizmu. Vstup do dielne počítačovej mágie mu umožnil transformovať naratívny obsah do abstraktných polôh, farebnej alchýmie i tvorivých prekvapení. Zaujatie technickými možnosťami, ich variovaním, predstavil v súbore počítačovej grafiky komorných formátov. I napriek technickému fenoménu počítačovej výrazovosti dokáže autor priblížiť sa k mäkkosti reálneho výtvarného spracovania typu suchého pastelu alebo akvarelu. Často využíva akvarelovú tvorbu ako matricu na ďalšie tvorivé posuny, prinášajúce prekvapivé efekty. Nikdy však jeho počítačová grafika nestráca humanoidný výraz. Prináša mu nové impulzy vo voľbe farebnej i tvarovej expresivity.
Nepriamym pokračovaním tvorivých podnetov je kolekcia olejomalieb a malieb akrylových. Autor predstavil v menšom počte ako inokedy nadrozmerné formáty obrazov a väčšia časť výstavy je sústredená na intímnejšie a komornejšie komunikovanie s divákom. Jadro niektorých obrazov tvoria počítačové kompozície, ktoré tak získavajú šťavnatost' maliarskeho rukopisu a matérie farby. Oproti skorším prezentáciám D. Srvátka získal na slobode výtvarného výrazu a možno povedať, že sloboda vyjadrovania sa oslobodila i umelecké ego. Mnohí znalci jeho tvorby tento posun určite po vzhliadnutí výstavy pocítia.
Vzťah autora k budovaniu priestoru v obraze sa prepracoval od klasickej gradácie farbou až po kontrast, ktorý so sebou priniesol nové tvorivé problémy. Veľmi rád irituje nekonvenčným kresebným zásahom v priestore obrazu, ktorý mnohých zneistieva, ale na druhej strane výrazne dramatizuje obsah i formu. Kolorit sa odvíjal od lomených tónov až po súčasné digitalizáciou poznamenané vyjadrenie. Farby získali svietivosť reklamných impulzov súčasnej doby, za ktorou v podstate cítiť staré klasické vrstvenie lazúr. Rád dáva zarezonovať agresívnejším kraplakom, ktoré strhnú na seba prvý zrakový kontakt, aby nás nenápadne voviedli do tichších a tajomnejších plôch obrazu. Farebné kompozície Srvátka pretvára v abstrakcie, ktoré i napriek informačnému embargu vyslovujú pocit, náladu a záchvev srdca. Možno použiť literárny slovník a pripodobniť vystavené obrazy k metaforám, s cieľom o nadsádzku a zveličenie. Tak vzniká dramatický konflikt, ktorý rozvibruje plochu a poskytuje mnohovrstvové interpretácie.. I napriek týmto špecifikám sa duchovná
inšpirácia krajinou latentne objavuje temer v každom obraze.
Maliarsky rukopis autora si zachováva svoju originalitu, ale v ostatných rokoch nadobudol veľkorysosť ťahu a tónu. Autor sa rozhodol vylúčiť z obrazov nepodstatné a vyjadruje sa v razantných ťahoch v kontraste s ľahkými pastelovými plochami. V niektorých prípadoch razantný vstup do obrazu pripomína maľbu akcie. Tým sa do diel vnáša akási osobná dikcia i stupeň osobnej zmyslovosti.
Výstava maliarskych diel Dušana Srvátku v Prešove znamená výtvarný prínos pre viac než regionálnu kultúru a je zárukou originálneho a profesionálne vysoko ceneného prístupu k umeleckej tvorbe dneška. Rezonancia vizuálneho zážitku diváka opakovane privádza pred diela tohoto autora. Tým nepriamo naznačujeme potešenie z budúcich stretnutí s tvorbou D. Srvátku.
Autor: Alica VOJČÍKOVÁ-GABZDILOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš