ktorý včera sprístupnili v známej baníckej obci Rudňany. Túto kedysi strediskovú obec po postupnom úpadku baníctva v 90-tych rokoch, vysoká nezamestnanosť zmenila na nepoznanie. Myšlienka oživenia baníckej ťažby je však podľa slov predsedu Baníckeho cechu, niekdajšieho riaditeľa Rudnianských baní, Vladimíra Plauča vždy živá. Naopak, históriu má oživiť práve banícky archív.
"Archív je živou spomienkou na baníctvo. Už pred štrnástimi rokmi tu bola o čosi veľkolepejšia myšlienka založenia baníckeho skanzenu, no dnes sme radi, že sa nám ho podarilo sprístupniť. Išlo nám o to, aby sme na jedno miesto sústredili existujúce pozostatky bohatej baníckej histórie a to nielen v našej obci. Samozrejme množstvo materiálov ešte v minulosti skončilo v múzeách v Banskej Štiavnici, Rožňave a Gelnici. Dokumenty, ktoré tvoria banícky archív sú z vlastných archívov obyvateľov obce, ale aj okolia. Veríme, že archív sa už čoskoro rozrastie o ďalšie exponáty," približuje V. Plaučo, ktorý baniam venoval 30 rokov zo svojho života.
Ten zároveň približuje, že rudniansky banícky archív vznikol vďaka 100-tisícovej finančnej podpore programu Tvoj Spiš. Ďalšími najväčším investorom bol Obecný úrad v Rudňanoch a niekoľko podnikateľov zo Spiša. Celková investícia predstavovala takmer 600-tisíc korún. Jeho súčasťou sú tri sekcie: baníctvo, geológia, meračstvo a úpravníctvo. Nechýbajú ani mená viac ako osemdesiatky baníkov, ktorých životy si bane vyžiadali v posledných päťdesiatich rokoch vyžiadali.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš