schválili novelu zákona o obecnom zriadení. Tá dáva legislatívny základ na vyriešenie dlhoročného sporu medzi obcou Ľubica a mestom Kežmarok o sídlisko Juh. Rozhodnutie vo veci môže teraz urobiť vláda, a to aj bez súhlasu obce.
Vyše štyritisíc obyvateľov spornej časti sídliska žije už dvanásť rokov v akomsi vákuu. "Južania" sa cítia byť Kežmarčanmi, aj keď podielové dane za nich už dlhšiu dobu poberá obec Ľubica. O praktickú stránku života na sídlisku sa však stará mesto, čistí chodníky, odváža smeti. Vlečúci sa boj medzi dvomi samosprávami ich obmedzuje, už roky si napríklad nemôžu odkúpiť byty do osobného vlastníctva.
"Vieme, že tento zákon nie je ideálnym riešením, ale v tejto chvíli je jediným. Veríme, že sa naplní a vláda rozhodne v prospech ľudí zo sídliska," uviedol člen petičného výboru zo sídliska Juh Andrej Višňovský. "To nie je len o kúpe bytov, ale ak táto časť bude konečne patriť mestu, očakávame aj väčšiu starostlivosť o celé sídlisko, verejnú zeleň, opravy domov, hádam tu konečne budeme slobodnejšie žiť s pocitom, že sme na svojom. Teraz je to všetko na dlhé lakte, nevyriešený spor zhoršuje kvalitu života," vyjadril sa obyvateľ spornej časti Juhu.
Mesto Kežmarok za svojich ľudí zo sídliska intenzívne bojovalo vyše roka. Keď stroskotali všetky snahy o dohodu s Ľubicou o zámene pozemkov, na rad prišiel zákon. "Sme radi, že poslanci hlasovali v prospech prijatia novely zákona o obecnom zriadení. Akonáhle vyjde novela v zbierke zákonov, podnikneme kroky na to, aby vláda urýchlene rozhodla," netajil sa radosťou kežmarský primátor Igor Šajtlava. Pripomenul, že aj premiér pri ostatnej návšteve Kežmarku sľúbil, že vláda sa bude problému venovať a v centre záujmu bude mať predovšetkým prospech obyvateľov sídliska Juh.
Rozhodnutie parlamentu bez výrazných emócií prijal aj starosta obce Ľubica. "Poslanci mali právo takto sa rozhodnúť, prekvapilo ma len, že schválili spätnú účinnosť, to bude asi riešiť ústavný súd, neviem to teraz ešte zhodnotiť," povedal starosta Otto Dovjak. Ako ďalej dodal, je presvedčený, že pri konečnom rozhodovaní aj tak musí dôjsť k vzájomnej dohode medzi oboma samosprávami. "Nikto z nás nemôže celkom prehrať, treba nájsť obojstranne výhodný spôsob výmeny pozemkov," povedal. Pripomenul, že Ľubica vždy výmenou za časť sídliska Juh požadovala adekvátnu náhradu. "Nemohli sme prijať niečo, čo sa ani zďaleka nevyrovná hodnote daného územia," dodal.
Úspech mesta Kežmarku pri presadzovaní zákona, ktorý má dať bodku za nekonečnou kauzou, potešil aj prednostu Obvodného úradu v Kežmarku. "Je to aspoň nejaké východisko, aj keď nie celkom optimálne. Nie je predsa možné, aby sa pôvodný spor o pozemky napokon stal sporom o človeka, jeho práva a v neposlednom rade bojom o financie," povedal Marcel Gallik.
Podľa schválenej novely o obecnom zriadení je teraz v rukách vlády, ako "naloží" so spornou časťou sídliska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš