Obsahoval vlastne tri návrhy úpravy a každý z nich mení tvár parku i redukuje zeleň, hlavne prestárle stromy. Aj keď tento bod prezentoval vedúci oddelenia výstavby Jozef Majtner iba ako štúdiu, strhla sa okolo toho dlhá diskusia, ktorá sa napokon uberala úplne iným smerom. Poslanci si dokonca vypýtali čas na poradu politických klubov.
Návrh na úpravu parku zverilo mesto do rúk architektke Marcele Masarykovej z Trnavy. To bol prvý moment, na ktorý poslanci zareagovali. "Ako ste prišli na pani Masyrakovú a aké budú náklady na úpravu?," opýtal sa poslanec Jozef Vavrek (KDH, SDKÚ, DS). K tomu sa pridal aj jeho klubový kolega Štefan Roháľ: "Už sme sa veľakrát na zastupiteľstvách bavili o tom, aby sa to robilo verejnou súťažou." Primátor Peter Molčan odpovedal, že "na základe skúseností sme vybrali odborníčku, ktorá pripravila generál zelene v celom centre mesta." K nákladom uviedol, že tie budú jasné až pri projekte.
Druhým kameňom úrazu bolo konštatovanie poslanca Ondreja Ungvarského, k 200-tisícom, ktoré mesto architektke zaplatilo za štúdiu: "Mám pred sebou schválený rozpočet na rok 2004 a nevidím tu prostriedky na projekt zelene." Potom to prirovnal k stavaniu domu: "Ešte sme ho nepostavili a už rozmýšľame o záhrade." Narážal tým na to, že ešte nevedia, ako bude vyzerať južná strana námestia "a už máme projekt na park." Svoje znova pripomenul aj Š. Roháľ: "Mali sa zverejniť podmienky súťaže, potom sme si mohli vybrať, kto štúdiu parku a zelene urobí." Podotkol tiež, nech sa úprava parku nevytrháva z kontextu rekonštrukcie južnej strany, aby to nedopadlo "tak nešťastne, ako sa urobila severná strana."
Vtedy primátor P. Molčan konštatoval: "Páni poslanci, prekvapujete ma! Nikdy by som sa nemiešal do vecí, ktorým nerozumiem. Bola tu prezentácia ôsmich ateliérov. Vyhrala firma, ktorá riešila celú severnú stranu námestia. Nie je to nešťastné riešenie. Keď bude cestný obchvat, uvidíte. Ak však pociťujete potrebu debatovať, nech sa páči. Zavolajú vás (z odd. výstavby na stretnutie - pozn. red.). Tvorcom štúdie nemusí byť ani pani Masaryková. Je to len námet na pripomienkovanie, ale nie tu, na mestskom zastupiteľstve! Okrem toho do diskusie musíme zapojiť aj občanov."
Potom si slovný ping-pong vymenili poslanci. František Miščík (HZDS) pripomenul O. Ungvarskému: "Ako predseda finančnej komisie stále tvrdíte, že nepripravujeme veci s predstihom. Teraz máme na to čas." Odveta Ungvarského: "Park teraz nie je dôležitý, skôr južná strana námestia." Podporil ho aj Ján Fekiač (KDH, SDKÚ, DS) a dodal, že "do konca roka by sme sa stým nemali ponáhľať."
Zrazu sa zdvihol najstarší poslanec Michal Bodnár (SDĽ), ktorého často nepočuť: "Kto bol v prvom zastupiteľstve, keď sa robil generál zelene v Sabinove, vie, že to, čo sa tu teraz prezentuje, je jeho súčasťou. Zatiaľ sú to len vízie." Keď už primátor Molčan rezignovane poznamenal, "čakal som skôr návrhy typu: Dobre prídeme, zavolajte architektov", Š. Rohaľ znova zaťal: "V závere správy sa uvádza - Po odsúhlasení tejto tretej alternatívy bude zhotoviteľom vypracovaný definitívny projekt." Pýtal sa tým, čo majú pripomienkovať a na čo sú tri varianty, keď je im už vopred podsúvaný len jeden.
Viceprimátor Jozef Čičvák sa snažil zaraziť diskusiu poznámkou: "Myslím si, že sme si pomýlili mestské zastupiteľstvo s diskusným fórom", J. Vavrek hneď zasmečoval: "Mestské zastupiteľstvo je diskusné fórum!"
Napokon bola spásou hodinovej výmeny názorov poslankyňa Anna Mihoková (KDH, SDKÚ, DS): "Keďže nie sú konštruktívne návrhy, dávam návrh na ukončenie diskusie", čo poslanci prijali. Po porade v kluboch dvanástimi hlasmi schválili aj celú správu. J. Vavrek sa zdržal hlasovania, Š. Rohaľ a O. Ungvarský boli proti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš