hrajú za každých okolností v jeho tvorbe prvé husle. S neuveriteľnou precíznosťou a zmyslom pre detail vytvára realistické obrazy s atmosférou minulých storočí. Podolínčan Ivan Kolumber.
Na jeho obrazoch akoby sa zastavil čas. Akoby kúsky farebnej mozaiky vytvárajúce historické scenérie boli dôkazom, že časy spred niekoľkých storočí ešte kdesi žijú svojím tajným životom zvečnené štetcom umelca samouka. "Maľujem od detstva, asi od siedmych rokov. Prvé som maľoval akvarely. Zaujíma ma Podolínec, pretože som odtiaľto a hlavne história Podolínca. Rád ju maľujem na plátno. Som len samouk, ale maľovanie je moje hobby. A, povedal by som, odkedy som na invalidnom dôchodku, tak aj mojím hlavným zamestnaním, celý sa tomu venujem. Pre mňa to znamená všetko, tú najväčšiu radosť," načrtol I. Kolumber otvárajúc škatuľku s fotografiami, ktoré dokumentujú celú jeho doterajšiu tvorbu. S prehľadom a neskrývaným nadšením jednu po druhej bral do ruky a ku každej pridal krátky, vysvetľujúci komentár. Aj podľa toho bolo jasné, že históriu Podolínca má dávno v malíčku.
"Námety čerpám aj z historických materiálov, popisov, ktoré sa dodnes zachovali, či rôznych vojenských plánov. Do obrazov potom už vkladám len to, čo som sa naučil. Je to čistý realizmus, nič klamné v tom nie je," tvrdí autor asi tisícky obrazov, na ktorých je Podolínec aj iné historické mestá zobrazené z každého uhla pohľadu. "Zaujíma ma všetko, čo sa týka histórie. Spišská Sobota, Levoča, Kežmarok, hrad Ľubovňa... Kým som ešte nemal problémy s nohou, chodil som aj do prírody a zvykol som veľa kresliť. Mám odložených asi dvesto výkresov, na ktorých sú všetky dediny dookola."
Jedným zo špecifík jeho tvorby je maľovanie na taniere. Harmonická hýrivá spleť farieb vytvorená drobučkými ťahmi štetca sa vyníma uprostred porcelánového kruhu a výrazne kontrastuje so snehobielymi lesklými okrajmi v nápaditej kombinácii trpezlivosti a originality. "Najprv som skúšal takto zdobiť drevené taniere, ktoré som vypaľoval aj maľoval. Neskôr som to skúsil aj s olejovými farbami a klasickým porcelánom. Najprv musím, samozrejme, odstrániť glazúru, natrieť stred taniera základnou bielou farbou a až keď to dobre preschne, až potom sa môže maľovať," poodhaľuje I. Kolumber tajomstvo vzniku nezvyčajných krajinomalieb.
Namaľovať vernú kópii dávnych čias si vyžaduje nielen precíznosť, trpezlivosť a istú ruku, ale aj veľa času a chuť maľovať. "Z donútenia nemaľujem. Ale keď príde tá chvíľa, maľujem aj štyri, päť hodín v kuse." K dokonalosti jeho diel prispievajú aj pôsobivé, prepracované rámy, ktoré si maliar objednáva až z Čiech. "Sú drahé, ale krásne a kvalitné. Stoja za to, pretože na históriu sú originálne. Niektorí si dokonca skôr všimnú rám ako obraz," s úsmevom dodal I. Kolumber.
Bohatú tvorbu podolínskeho maliara môžu každoročne obdivovať aj všetci milovníci umenia, ktorí zavítajú do historického spišského mestečka Podolínec. Tento rok tam usporiadali už šiestu jeho výstavu. "Mňa by asi nebolo napadlo vystavovať. Ale poradil mi pán Andrejovský, referent kultúry pri mestskom úrade, a som mu za to veľmi vďačný. Z prvej výstavy som mal dosť veľkú trému, no tie ostatné boli pre mňa potešením. Už teraz sa teším na ďalšiu. Na tú by som chcel pripraviť obrázky z podolínskeho jarmoku, presne tak, ako to vyzeralo niekedy v 15. storočí, teda s dobytkom a všetkým, čo k tomu patrí a možno aj Ľubovniansky hrad," plánuje umelec, ktorý rokmi získané skúsenosti odovzdáva ďalej mladej generácii. "Zo spolupráce s mladými mám ešte väčšiu radosť, ako z tých mojich obrázkov. Oni majú taký svojský, modernejší štýl a je z toho čo vyčítať. Ja sa už od nich síce veľa nenaučím, lebo mám svoj štýl, ktorému zostanem verný, ale je dobre stále sa zdokonaľovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš