poskytujú vysokoškolské vzdelanie a podľa Ministerstva školstva SR nemajú na to akreditáciu. Minister školstva Martin Fronc preto už chystá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre neoprávnené podnikanie. Na Slovensku ide približne o 16 inštitúcií, ktoré takéto vzdelanie poskytujú. Podľa našich informácií sú to najmä akadémie vzdelávania (AV). Ako túto situáciu vidí riaditeľ pobočky Akadémie vzdelávania v Spišskej Novej Vsi, ktorá aj tento rok v metropole Spiša ponúka bakalárske štúdium andragogiky - vzdelávanie dospelých - na českej vysokej škole Jána Ámosa Komenského v Prahe, PhDr. Miroslav Semeš (na snímke), sme sa opýtali priamo jeho.
"Študenti tohto odboru nie sú našimi študentmi, ale študentmi vysokej školy Jána Ámosa Komenského v Prahe (JAK). Aj v indexoch majú pečiatku školy. My sme zmluvným partnerom príslušnej školy a pomáhame pri organizácii štúdia a konzultáciách študentov priamo v Spišskej Nove Vsi. Čo sa týka poplatkov za štúdium, tie navyberáme my, ale vyberá ich vysoká škola. Vysoká škola JAK má akreditáciu Ministerstva školstva, mládeže a telesnej výchovy Českej republiky, kde je rozhodnutie o akreditácií a pôsobení školy," približuje M. Semeš.
Niektorí študenti i prípadní budúci záujemcovia o štúdium sa však obávajú toho, že po skončení štúdia im bude vydaný neplatný diplom a peniaze za štúdium budú iba vyhodenou investíciou. "Ak študent splní požadovaný rozsah vedomostí danej vysokej školy, je mu vydaný diplom, ktorý je platný v súlade s platnými medzinárodnými dohodami medzi Slovenskou a Českou republikou o vzájomnom uznávaní vysokoškolských diplomov. Študent študuje na českej škole, ktorá má akreditáciu na českom ministerstve. Množstvo Slovákov, absolventov našich vysokých škôl pracuje v Českej republike, kde sú im uznané vysokoškolské diplomy, tak prečo by sa našim študentom nemali uznávať diplomy z českej vysokej školy, ktorá poskytuje vzdelávanie na Slovensku," zdôrazňuje M. Semeš.
Nedávno hladinu, okolo neakreditovaného štúdia, rozvírila aj informácia o tom, že JAK prostredníctvom Akadémia vzdelávania v Rožňave, ponúka záujemcom štúdium v odbore špeciálna pedagogika vychovávateľstvo. Na to však nemá odporúčanie Akreditačnej komisie (AK), na základe ktorého Vláda SR vydáva súhlas na jej pôsobenie na našom území. Ako sa podarilo zistiť Gemerskému denníku KORZÁR, AK doposiaľ neobdržala z českej vysokej školy žiadosť na prehodnotenie svojej pôsobnosti.
"Atak, ktorý sa v poslednom čase spustil na Akadémiu vzdelávania poškodzuje jej dobré meno. Fungujeme v európskom priestore, ktorý jej otvoreným priestorom, aj čo sa týka vzdelávania. Kým v prípade Rožňavy ide o spustenie bakalárskeho štúdia prvým rokom, my už pokračujeme v tom, čo sme pred rokom začali. Čo je naše špecifikum. V tomto roku, ak sa nič neudeje, nastúpi do druhého ročníka 38 študentov. Do prvého ročníka máme zatiaľ zapísaných 20 študentov, ale ich počet nie je limitovaný. Prihlášky ešte prichádzajú. Jeden semester na tejto škole stojí 16-tisíc českých korún, čo nie sú malé peniaze, najmä v tomto regióne. Bolo by na škodu, aby sa táto vec nevyriešila. Myslím si, že vyberanie poplatkov zo strany českej vysokej školy nebolo ničím nezákonným, i keď u nás je vysokoškolské štúdium bezplatné," dodáva M. Semeš.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš