geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave, regionálneho pracoviska v Košiciach, Geologického ústavu Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. "Za Slovensko boli prezentované tri prednášky a viac ako 10 posterov," uviedol pre Korzár jeden z účastníkov kongresu zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, regionálneho pracoviska v Košiciach, Branislav Žec (na snímke). Na kongrese odznela aj jeho prednáška na tému Geologické edukačné mapy Vihorlatských vrchov.
Kongres so svojimi sekciami prebiehal v monumentálnom komplexe starej pevnosti nazývanej Fortezza da Basso vo Florencii, ktorá v súčasnosti slúži ako kongresové centrum rôznych vedeckých akcií. Mimochodom, geologický kongres sa koná každé štyri roky a delegáti hlasovaním rozhodli, že nasledujúci ročník v roku 2008 sa uskutoční v Nórsku v meste Oslo.
Pre zaujímavosť, na 32. ročníku sa zúčastnilo 7 400 účastníkov, odznelo tritisíc prednášok a prezentovalo sa 3 500 posterov. Na našu otázku, či bol kongres zameraný na konkrétne témy, B. Žec reagoval: "Išlo o prierez informácií, ale nosnými témami boli napríklad také, ako Renesancia geológie, Porozumenie a chápanie Zeme, Medzinárodná kooperácia a akú úlohu v nej zohráva geológia, Ochrana kultúrneho odkazu cez budovanie geologických parkov, tvorby geologicko-náučných a geologicko-turistických máp a podobne." Reč však bola aj o zemetraseniach v Japonsku, o živote s vulkanickými hazardami napríklad v okolí sopky Vezuv, ktorá predstavuje stálu hrozbu pre milióny ľudí, či o geologickej minulosti planéty Mars.
Dodávame, že jeden z kongresov sa uskutočnil aj v bývalom Československu a to v roku 1968. Bol to 23.ročník a začal sa v deň, keď do Prahy vstúpili sovietske vojská. Pamätníci tvrdia, že popri geológii rezonovali najmä debaty o politickej situácii v Európe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš