systémom zatiaľ nedôveruje, alebo má málo informácií. Prvé skúsenosti s ekologickými kotlami a vykurovaním biomasou už majú v obci Poloma (okres Sabinov). S použitím vlastného dreveného odpadu dosiahli až 80-percentnú úsporu v nákladoch na teplo.
Všetko sa začalo pred poldruha rokom, keď prešovská spoločnosť Ekodos, zaoberajúca sa spracovaním dreveného odpadu a výrobou biomasy nadviazala úzku spoluprácu s českým výrobcom ekologických kotlov, Hamont pri Frýdku Místku. Spoločne založili združenie Modrá planéta a vypracovali projekt s rovnakým názvom. Postupne si našli nemeckého a anglického investora a v súčasnosti má združenie okolo 30 členov. Podľa predbežných prepočtov však náklady na spustenie projektu predstavujú sumu 260 miliónov korún. Tie očakávajú od zahraničných partnerov za predpokladu splnenia istých garancií, ale zvažujú aj možnosti financovania prostredníctvom fondov EÚ.
Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Ekodos, Miroslava Hvizdoša, vykurovanie biomasou je nielen ekologické, ale pri súčasných cenách energie aj ekonomické. "Vykurovanie týmto palivom predstavuje v porovnaní s uhlím, či plynom úsporu o 50 až 60 percent. Napriek tomu má vyšší záujem o biomasu zahraničie. Ekodos svoju produkciu vyváža prevažne do Poľska, Maďarska a Českej republiky. Minuloročný obrat dosiahol s 11 zamestnancami 10 miliónov korún. Pri rozbehu projektu očakávame nárast pracovných miest o 20 a nárast obratu o 2 milióny korún," uviedol M. Hvizdoš. Spolu s českým Hamontom chcú zavŕšiť výrobu kotlov na Slovensku, pričom táto výroba by znamenala 100 až 150 nových pracovných miest.
Združenie Modrá planéta má záujem spolupracovať s väčšími mestami aj vyššími územnými celkami. Podľa Hvizdoša už začali prvé rokovania s mestom Prešov aj vedením Úradu Prešovského samosprávneho kraja.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš