minulému týždňu zožali niečo cez 20 percent. Zber repky je ukončený na deväťdesiat percent, no hrach ešte nezačali zberať. V porovnaní s minulým rokom k tomuto obdobiu mali pozbierané obilniny už na 64 percent a zber repky bol ukončený.
„Z hľadiska úrody sa tento rok ukazoval veľmi nádejne. Poľnohospodárom však urobili škrt cez rozpočet nadpriemerné zrážky, ani nie tak svojou intenzitou ako množstvom. Preto je žatva posunutá o viac ako tri týždne. Je veľmi ťažké spracovanie pôdy, pretože je zamokrená. Niektoré plochy z dôvodu podmáčania ani nebudú vymlátené," povedal pre Korzár riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Mikuláš Gargalík.
Napríklad v poľnohospodárskom družstve (PD) Agro plus v Prešove nebude zobraných 40 ha repky. „Zrejme už budú iba zdiskované, aby tam mohla prebehnúť hlboká orba. Takisto nebude možné vymlátiť niektoré plochy obilnín, ktoré sú poľahnuté a zanesené bahnom a pieskom. V PD Lemešanoch je to až 200 ha sladovníckeho jačmeňa. V Kapušanoch je zatiaľ nedostupných 400 ha obilnín."
Poľnohospodári už „prepásli" agrotechnický termín sejby repky 18. - 25. augusta. Zasiatych majú iba niekoľko desiatok hektárov. Až 95 percent jej bude zasiatych po termíne.
Nepriaznivé podmienky žatvy sa odzrkalili aj na výkupe sladovníckeho jačmeňa a potravinárskej pšenice. Pivovar Šariš mal minulý týždeň nakúpených iba 41 ton jačmeňa z okresov Prešov a Sabinov. To predstavuje zhruba päť percent z toho, čo bolo zakontrahované. „Môžem povedať, že už ďalší ani vykupovaný nebude, pretože po dažďoch sú na ňom plesne a zrná začali klíčiť. Preto pivovar nakupuje sladovnícky jačmeň na západnom Slovensku."
Podobná situácia je aj vo výkupe potravinárskej pšenice, keď z desiatich rozborov iba dva vyhovujú daným parametrom. „Tohto roku mlyn v Sabinove nakúpil iba z jednej farmy pšenicu s lepkom nad 25 percent. Pšenicu preto nakupujú a dovážajú z Maďarska."
Zaujímavé je, že slovenská norma týkajúca sa obsahu lepku sa rozchádza s európskou, kde je nutná základná hodnota iba 23 percent. „Sme tvrdší sami voči sebe. Cez komoru sme na to upozorňovali ministerstvo pôdohospodárstva. Aj u nás by sa mala znížiť táto hodnota."
Gargalík ocenil prístup k vykupovaniu repky aj obilia na stredisku Poľnonákupu v Lipanoch. „Pochopili, že musia pomôcť poľnohospodárskej obci a vykupovali aj cez soboty a nedele do neskorých večerných hodín."
Napriek všetkým nepriaznivým okolnostiam úroda bude lepšia ako vlani. „Priemerný výnos z hektára obilnín je vyšší o 1,5 tony a predstavuje hodnotu 3,8 tony," povedal Gargalík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš