spevákov a muzikantov tam reprezentovalo Slovensko na medzinárodnom folklórnom festivale. Tentoraz sme namiesto vedúceho prešovských folkloristov Laca Kišeľáka, vyspovedali sólistu tanečnej zložky FS Šarišan Vlada Policiana (na snímke).
Do mesta Sennori na severe Sardínie sa im podarilo pricestovať napriek menším komplikáciám, ktoré nastali nie ich vinou pri výstupe z trajektu. „Z lode bol veľmi ťažký východ pre autobus. Miestni navigátori ho zle podložili, pri prechode cez podložené časti sa z nich autobus zošmykol a prederavila sa olejová vaňa. Mali sme postarané o dve hodiny navyše v prístave, kým nám organizátori festivalu poslali náhradný autobus. Samozrejme, skončilo sa to celé dobre, vďaka našim vynikajúcim vodičom, bratom Sitarčíkovcom, ktorí do večera dokázali autobus opraviť. Len sa v ten deň namiesto mora vykúpali v oleji. My sme si neplánovaný pobyt na horúcom slnku spríjemnili tým najlepším spôsobom, dobrou hudbou a spevom," smeje sa tanečník Vlado.
Prešovskí folkloristi už potom bez problémov predvádzali šarišský a zemplínsky folklór na pódiách sardínskych miest Sennori, Codrongianus, Iglesias a Macomer. Zúčastnili sa tiež tradičných sprievodov ulicami miest. „Mali sme pocit, že ak u nás je zvyk avízovať akciu plagátmi, tam asi dve hodiny pred vystúpením boli upútavkou sprievody. Taliani sú známi tým, že čo vystúpenie, to sprievod, hoci len krátky."
V 20 - 30-minútových vystúpeniach Šarišanci ukázali divácky atraktívne tance z nášho regiónu a tiež cigánske tance. „Máme aj súvislý program 'Na Šarišu tak...', ktorý mal premiéru na našom 35. výročí pred dvoma rokmi, ale nemôžeme ho používať na takýchto časovo obmedzených akciách ako celok, lebo je dlhý a scénicky náročný." Predvádzajú nielen autentický, ale aj štylizovaný folklór, lebo „ten sa skôr presadí. Pre publikum je to pútavejšie."
A čo bolo na festivale najkrajšie? „Pre Talianov je najkrajšia blondínka v slovenskom kroji. Samozrejme, že nezaostávajú ani ostatné baby. Pre nás bol atrakciou súbor z Kolumbie. Je to exotická krajina, čo sa prejavuje aj na ich kultúre a tancoch. Kolumbijčanky majú veľmi široké úsmevy a myslím si, že patrili medzi najpríťažlivejšie ženy na festivale, okrem našich slovenských," nezabudne prízvukovať Vlado. „Ale vyzeralo to tak, že kolumbijský súbor bol profesionálny, tanečníci zrejme prešli výberom, čo potvrdzoval ich kultivovaný prejav s prvkami baletu. Aj Bulhari a Maďari mali temperamentné tance. Íri nám zastepovali, bolo to pekné, aj keď ťažké je pozerať sa na to, keď už človek videl Lord of the Dance."
Okrem spomenutých krajín mali svojich vyslancov na Sardínii aj Poliaci. Všetci sa v rôznom zložení stretávali na pódiách jednotlivých miest, až v Codrongianus sa ocitli na jedných doskách všetky zúčastnené súbory. Vlado prezradil, že Šarišanu, ako jedinému súboru sa dostalo pochvaly od prezidenta festivalu a obrovskej odozvy od publika: „Ľudia nedočkavo sedeli v hľadisku a pozerali, kedy sa objavíme. Dávali najavo tlieskaním a pokrikmi, že chcú Slovákov. Ešte silnejší potlesk bol po každom našom vystúpení, hoci sme im ukázali len kvapku z toho, čo máme a vieme."
Po týždni nabitom vystúpeniami a presným režimom sa cestou naspäť stihli v prístave vykúpať a urobili si pohodový deň v Ríme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš