úvahy sme zobrali škody spôsobené záplavami, podmáčaním, zjarkovaním a škody na majetku. Po návšteve ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona nám bolo povedané, že v prvom kole sa budú brať iba škody spôsobné záplavami na plodinách. Po rekapitulácii a verifikácii škôd nám vyšla hodnota okolo 25 miliónov korún," povedal pre Korzár riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (ŠPPK) v Prešove Mikuláš Gargalík.
Škody vyčísľovali komisie, ktoré boli vytvorené na každom PP. Zastúpené boli dotknutým poľnohospodárskym subjektom, starostom obce a zástupcom ŠPPK. „Tieto komisie prešli každý hon a stanovili výšku škôd. Tá sa určovala na základe vypracovanej metodiky ŠPPK na pokyn ministra pôdohospodárstva."
Škody, ktoré sa vypočítavali len v tých katastroch, kde bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, bolo potrebné nahlásiť do 18 augusta. Podľa Gargalíka termíny boli splnené. „Všetky škody boli nahlásené do škôd obcí a boli nahlásené aj na obvodnú povodňovú komisiu. Teraz čakáme, čo s tým urobí vláda a koľko sa ujde z náhrad pre našich poľnohospodárov."
Podotkol, že toto nie sú jediné škody. „Nebrali sa do úvahy škody spôsobené podmáčaním, dôsledkom toho sú plochy repky a obilnín, ktoré nebudú pokosené a zožaté. Takisto sú na tom aj plochy kukurice a slnečnice, ktoré následkom zlého vodného a vzdušného režimu v pôde odumierajú a padajú na zem. To budú stopercentné škody, o ktorých stále hovoríme. Dúfame, že aj tieto budú zahrnuté podľa výnosu Ministerstva pôdohospodárstva SR č. 806, kde sú zakotvené škody z titulu podmáčania."
S nevôľou prijali podmienky zástupcov ministerstiev pôdohospodárstva (MP) a životného prostredia (ŽP), ktorí trvali na tom, že pre výpočet škôd záplavami na jednotlivé plodiny musí byť zobratý trojročný priemer úrod alebo päťročný so škrtaním najlepšieho a najhoršieho. „Pre našu oblasť je to v podstate to isté, pretože minulý rok bol suchý, predminulý vlhký a pred tromi rokmi bol priemerný. Ak by sme spočítali priemer týchto troch rokov, tak by nám takmer žiadne škody nevyšli. Pre nás je dôležitý fakt, že škody boli spôsobené tohto roku a tak ich aj počítame."
Zaujímalo nás, či budú potom nároky na odškodnenie akceptované. „MŽP prisľúbilo, že vypracuje vlastnú metodiku, zatiaľ sme však žiadnu nedostali. Čakali sme, že budú vytvorené komisie, ktoré odsúhlasia nami stanovené škody. Neudialo sa ani to. Preto sa nazdávame, že zostáva platný náš výpočet."
Na otázku, koľko očakávajú z vypočítanej výšky škôd, Gargalík povedal: „Najradšej by som bol, keby sme po doložení fotografických a audiovizuálnych materiálov dostali celú sumu. Čo iné môžem povedať, no osobne tomu neverím."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš