rámci novely zákona služieb zamestnanosti uzrela vo februári tohto roku. Od ich zavedenia do života teda uplynul polrok a tak sme sa zaujímali či a ako fungujú. Respektíve ako pomáhajú ľuďom pri hľadaní práce. "Evidujeme žiadosti záujemcov, ale chýba nám zatiaľ spätná väzba. Povolenia schvaľuje Ústredie Úradu práce sociálnych vecí a rodiny SR. Postupne mapujeme situáciu, ale v tejto chvíli neviem povedať, či v Prešove už niektorá z nich funguje. Zatiaľ vieme len o jednej a to vo Vranove nad Topľou. Na západnom Slovensku je ich vznik pružnejší," reagovala na našu otázku vedúca oddelenia sprostredkovania služieb zamestnanosti na prešovskom Úrade práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Otília Urbanová.
Dôvodom je zrejme aj fakt, že úlohou ADZ je sprostredkovanie práce pre rizikové skupiny, ako sú dlhodobo nezamestnaní, zdravotne ťažko postihnutí, či ženy po materskej dovolenke. Zvyčajne ide o dočasnú prácu. Potencionálnym zakladateľom agentúr zrejme chýba aj odozva od zamestnávateľov ochotných dať prácu práve rizikovým skupinám, ktoré si vyžadujú osobitný prístup aj podmienky. Napokon, nie je žiadnym tajomstvom, že trh práce v regióne Prešova je stále veľmi obmedzený.
Na otázku ako funguje pracovno-právny vzťah v súvislosti s ADZ a ako sa môže uchádzač o zamestnanie dostať k potrebným informáciám, O. Urbanová odpovedala: "Pracovno-právny vzťah sa uzatvára medzi agentúrou, ktorá sprostredkovala prácu u konkrétneho zamestnávateľa a klientom. Náš úrad poskytuje informácie, poradenstvo, prípadne môže pomôcť pri formovaní profilu záujemcu o prácu."
Inými slovami, ľudia musia prejaviť viac osobnej iniciatívy pri hľadaní zamestnania aj potrebných informácií. Podľa slov Urbanovej, systém ADZ sa ešte len formuje, v každom z regiónov sú špecifické podmienky a je presvedčená, že čoskoro ich bude dostatok.
Faktom však je, že ADZ mali fungovať ako akási "pomôcka" pre umiestnenie rizikových skupín nezamestnaných. Novinka je však napojená na systém zmien, ktoré sa práve tejto skupiny dotkli na najcitlivejšom mieste. Či už v obmedzení sociálnych príspevkov, odoberaní invalidných dôchodkov a ďalších zmien. Stalo sa, že plní invalidní dôchodcovia sa odrazu ocitli v evidencii úradu práce ako nezamestnaní a ich zaradenie do pracovného procesu nebude jednoduché. Sľubované zdroje na vytváranie chránených dielní tiež akosi meškajú a nedá sa odškriepiť, že ADZ môžu splniť svoju funkciu len vtedy, keď budú zamestnávatelia ochotní spolupracovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš