príležitostiach výraznejšie „nerozhýbal" a väčšina uchádzačov o zamestnanie hľadá možnosti za hranicami. Napokon, po vstupe do EÚ sa aj pre Slovákov otvoril európsky trh. Otázkou však je, ako sa našinci vedia presadiť a ponúknuť svoje danosti. Neodškriepiteľným faktom totiž je, že najväčšiu bariéru stále tvorí neznalosť jazykov, ktorých ovládanie je zvyčajne základnou podmienkou zamestnávateľov. Žiadnym tajomstvom nie sú ani negatívne skúsenosti niektorých ľudí, ktorí vycestovali za vidinou vysokého príjmu a na svoju neinformovanosť doplatili.
Zaujímalo nás preto, ako sa reálne rozvíjajú pracovné možnosti. Oslovili sme poradkyňu z oddelenia Eures na prešovskom Úrade práce sociálnych vecí a rodiny, Janu Kučovú. "Pracovné príležitosti existujú. Netreba mať však ružové okuliare. Veľa ľudí sa dalo zlákať tým, že po vstupe do EÚ bude k dispozícii množstvo voľných miest. Nie je to celkom pravda a naši ľudia nie sú vždy schopní splniť podmienky zahraničných firiem. Všetko je postavené na znalosti jazykov a preto by mali klienti na sebe popracovať, aby túto bariéru odbúrali."
Na našu otázku, ako sa môže klient chrániť, alebo overiť si, či je ponúkaná práca legálna, odpovedala, že cez úrad práce idú ponuky len z firiem alebo agentúr, ktoré majú z Ústredia Úradu práce sociálnych vecí a rodiny SR vydané povolenia. Práca ponúkaná cez úrad práce býva preverená cez podobné úrady v krajinách EÚ. Tie overia zamestnávateľa v konkrétnej krajine, ako aj pravdivosť ponúkaných podmienok. Ak náhodou dôjde k porušeniu dohody, záujemca sa môže obrátiť na príslušný úrad v sieti Eures a riešiť problém v pracovno-právnom vzťahu.
Na otázku, či podobnú ochranu zabezpečujú aj agentúry, reagovala: "Prax je taká, že niektoré agentúry, ktoré sprostredkúvajú prácu za úhradu, nám posielajú propagačné materiály a ponuky aj so skopírovaným certifikátom. Ak má klient pochybnosti, podľa mňa môže sprostredkovateľa požiadať o predloženie povolenia, alebo si zistiť, či je jeho certifikát platný v zverejnenom zozname na stránkach www.eures.sk, alebo na príslušnom úrade práce. Klienti k nám chodia preverovať si agentúry a my im to aj odporúčame, ak chcú reagovať povedzme na inzerát. Aj keď má agentúra povolenie, nie je ľahké odhadnúť, nakoľko je seriózna."
Faktom teda je, že možnosť pracovať je čoraz vyššia. Podľa slov J. Kučovej oddelenie Eures pre pracovnú mobilitu disponuje rôznymi možnosťami. Dominujú medzi nimi ponuky zo Slovinska, Veľkej Británie, Írska, Cypru, ale aj z Rakúska a Českej republiky, menej z Poľska či Maďarska. Rozsah ponúk je tiež neobmedzený. Od lekárov, programátorov, opatrovateľky, špecifické práce až po široké spektrum robotníckych profesií. Vari najviac práce v Slovinsku je pre stavbárov, zváračov a klampiarov. Len málokedy ide o väčší počet miest, zvyčajne sa ponúkajú dve - tri v konkrétnom termíne, preto je vhodné, keď klienti ponuky sledujú pravidelne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš