s dierami po padajúcej omietke volajúcimi po obnove. Kamenná dôchodkyňa, ešte aj dnes hodna superlatívov, nesie na svojich pleciach žalostný odlesk zašlej slávy. Chladné kamenné múry sú však kedykoľvek pripravené prijať medzi seba každého zvedavca. Zvážme teda obrovskú kľučku na ťažkých drevených dverách a nazrime do jej útrob. Možno nás prekvapí a ohúri nevídanými tajomstvami. Tajomstvami ukrytými v najväčšom ľudskom bohatstve - v knihách.
Na poličkách, v radoch ako vojaci, je tu odložená minulosť. Stopäťdesiattisíc zväzkov kníh, z ktorých najstaršie pamätajú ešte posledné roky 14. storočia, tvorí bohatú zbierku najväčšej školskej historickej knižnice v celej strednej Európe.
Prvá písomná zmienka o kežmarskej Lyceálnej knižnici pochádza z roku 1600, ale existuje dôvod domnievať sa, že vznikla ešte o niečo skôr. Bola totiž školskou knižnicou pri lýceu, ktorého vznik sa datuje od roku 1531. Národný poklad v dnešnej podobe obsahuje okrem tisícok kníh aj bohatú zbierku rukopisov, hudobnín, grafických listov, máp, pergamenových listín, či heraldiky. Nájdete tu snáď všetko, na čo si spomeniete. Od teológie, cez právo, filozofiu, literatúru, prírodné vedy, lingvistiku až po herbáre. Príchuť zabudnutých storočí sa prinavracia najmä v latinčine, nemčine a maďarčine. Samozrejmosťou sú slovanské jazyky, ale prečítať si môžete aj originálne vydania Shakespeara, Moliera, či Aristotela. Nechýbajú ani švédske a latinské knihy, dokonca ani arabské, hebrejské a japonské.
Všetky spokojne odpočívajú v obrovských, až päť metrov vysokých regáloch, kým si ich sem-tam nevyberie nejaký vedec, ktorý zablúdi do Kežmarku hľadať historickú múdrosť. Najkrajšie z nich sú vystavené v presklenených vitrínach, aby sa aj turisti mohli pokochať aspoň pohľadom na precíznosť našich predkov. „Medzi najvýznamnejšie knihy, ktoré máme, patria štatúty mesta Kolín nad Rýnom. Je to veľmi vzácne dielo. Spočiatku nikto nechcel veriť, že je to originál, ale pred tromi rokmi nám to potvrdili odborníci. Ďalším unikátom je svadobný poriadok mesta Augsburg," prezradila pracovníčka knižnice Katarína Slavíčková.
Nie sú to však jediné knihy s prívlastkom „naj". Najťažšia kniha, ktorú v knižnici nájdete, váži 11 kilogramov. Najstaršia tlačená pochádza z roku 1470 a najstarší rukopis má 571 rokov. Za najkrajšiu je považovaná ručne maľovaná kniha erbov stará viac ako tri a pol storočia. Zoznam zaujímavostí ale ani tu nekončí a je korunovaný bohatou zbierkou alchymistickej literatúry. „Máme knihy, ktoré sa zaoberajú premenou kovov na zlato, ale obsahujú aj niekoľko desiatok receptov na výrobu elixíru večného života a mladosti. Vraj sú zaručene pravé...," zastaví sa na chvíľku knihovníčka. „Má to len jeden malý háčik. Recepty sú napísané tajným alchymistických písmom, ktoré nie sme schopní rozlúštiť."
Okrem záhadných zaklínadiel sa veľkej obľube u turistov teší aj študentské väzenie, ktoré je priamo v budove terajšej knižnice. Malá „kutica" s rozmermi 60 na 60 centimetrov bola kedysi strašiakom pre neporiadnych študentov. Každé previnenie voči školskému poriadku sa trestalo pobytom vo väzení. „Veľmi často sa trestal neskorý príchod na vyučovanie, alebo nesplnená domáca úloha. Za odpľutie pred budovou školy, či fajčenie tiež išli študenti do väzenia, kde museli stáť dlhé hodiny," priblížila študentské muky dávnych dôb K. Svalíčková.
Napriek kultúrnemu bohatstvu, ktoré knižnica ukrýva, je však snáď najchudobnejšou knižnicou na Slovensku. Je majetkom miestneho cirkevného zboru, ktorý však na jej prevádzku len ťažko zháňa peniažky. A keďže aj štát sa správa macošsky, jediným sponzorom knižnice je nemecká dobročinná nadácia Hermann-Niermann-Stiftung.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš