Jurija Bandaževského. Toho v roku 2001 odsúdili na 8 rokov za údajné branie úplatkov od svojich študentov.
"Amnesty International je presvedčená, že Jurij Bandaževský je vo väzení pre jeho otvorenú kritiku bieloruskej vlády. Je špecialistom v odbore nukleárnej medicíny a vo svojej vedeckej práci tvrdí, že aj malé dávky radiácie sú pre zdravie škodlivé. To bolo v rozpore s Lukašenkovou politikou. Viacerí pozorovatelia upozorňovali, že počas súdneho procesu bolo niekoľkokrát porušené právo na spravodlivý súd. Potom, čo ho zadržali, bieloruská vláda mu zhabala všetok majetok. Manželka ho môže navštíviť trikrát v roku," uviedol prešovský aktivista Amnesty International Ľubomír Matej, ktorý je študentom Gymnázia sv. Moniky v Prešov, podobne ako väčšina prešovských aktivistov.
K ich iniciatíve sa však svojimi podpismi pridávajú aj ďalší občania. Podľa informácií Ľ. Mateja vyzbierali v Košiciach 400 podpisov, ďalšie pribudli v Bardejovských Kúpeľoch (asi 240) a na Šariš Rock Feste v Sabinove (vyše 130). Momentálne prebieha petičná akcia v Prešove a aktivistom sa už podarilo dosiahnuť svoj cieľ, nazbierať viac než tisíc podpisov za oslobodenie Bandaževského. Zbierať podpisy budú študenti v šarišskej metropole aj počas dnešného dňa.
"Doterajšie reakcie ľudí boli veľmi priaznivé. Potešilo nás, že ľudia majú prehľad o ľudskoprávnej situácii vo svete. Mnohí vedeli aj o tomto prípade," povedala nám jedna z aktivistiek, Veronika Vardziková z Pedagogickej a sociálnej akadémie v Prešove.
* * *
Kto je Jurij Bandaževský?
(frk)
Narodil sa 9. januára 1957 v Grodnenskej oblasti. Je absolventom Grodnenského štátneho lekárskeho inštitútu, v roku 1988 sa stal doktorom medicínskych vied,
v roku 1991 získal titul profesor. Je členom - korešpondentom Bieloruskej akadémie lekárskych vied, akademikom Bieloruskej inžinierskej akadémie, aktívnym členom Newyorskej akadémie vied, čestným akademikom poľskej akadémie vied. Bol vedúcim centrálneho vedecko-výskumného laboratória katedry patologickej anatómie Grodnenského medicínskeho inštitútu. Bandaževský je autorom viacerých odborných prác a spoluautorom piatich vynálezov. Získal Cenu Leninského Komsomolu Bieloruska a Zlatú medailu Alberta Schweitzera. Tento otec dvoch dcér bol 18. júna 2001 odsúdený na osem rokov väzenia. Bol obvinený z brania úplatkov. Podľa názorov ochrancov ľudských práv a zahraničných kolegov bol súdený za vedeckú činnosť. Bandaževský je prvým Bielorusom, ktorému mesto Paríž udelilo čestné občianstvo. Amnesty International žiada jeho okamžité prepustenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš