Tatranského národného parku a urobili dobre. Návštevníci múzea tak majú možnosť v zhutnenej podobe vidieť nielen ako medveď v Tatrách vyzerá, ale predovšetkým ako sa správa a ako by sa mali vyvarovať nebezpečných kontaktov s ním.
Šestnásťminútový dokument s názvom Tatranský medveď vznikal tri roky. "Niekedy nie je jednoduché nafilmovať túto našu najväčšiu šelmu. Chce to čas a trpezlivosť. Ja som si vzal na starosť práve autentické zábery a syn Martin dával celý projekt dohromady, aby to malo jednotnú líniu a pointu," uviedol spolutvorca filmu Jozef Kováč.
Ten sa tatranskej faune venuje profesionálne už niekoľko desaťročí. Práve dostatok skúseností z ochrany zvierat a túžba po bezkonfliktnom spolunažívaní človeka a medveďa v prírodnom prostredí ho viedli k vytvoreniu krátkeho filmu, ktorý má tému medveď odtabuizovať. "Medveď by v prírodnom prostredí nemal byť vnímaný ako nepriateľ a postrach. Patrí sem a my by sme sa mali naučiť ho rešpektovať," dodal.
Priznal, že pri niektorých záberoch, ktoré chystal pre filmový projekt, mu nebolo "všetko jedno". Za svoj život mal už niekoľkokrát "tú česť" stretnúť sa zoči-voči s medveďom, najhorúcejšie boli však chvíle, kedy sa s medveďom navzájom prekvapili. "Nikdy som nezažil vyslovene nebezpečné strety, či kolízie s medveďom, ale stalo sa mi, že som sa pustil tam, kde som predpokladal, že bude, ale nečakal som, že naňho natrafím tak skoro. Navzájom sme sa prekvapili, medveď ma napokon zbadal, dal o sebe vedieť a našťastie, ušiel. Nebolo mi všetko jedno, aj na záberoch vidieť, že sú trochu roztrasené," smeje sa Jozef Kováč.
Tvrdí, že v takých situácií, keď riešil dilemu, či radšej filmovať unikátne zábery, alebo sa ponáhľať do bezpečia, nebolo až tak veľa. "Je to dilema, či vo mne zvíťazí filmár alebo zdravý rozum. Je to istý stres, ale myslím, že nikdy by som kvôli záberom nešiel vedome do skutočného rizika. Treba si však uvedomiť, že rovnaký stres je to aj pre to zviera," naznačil znalec tatranskej fauny. Roztrasené zábery, ktoré vznikli v ťažších situáciách napokon jeho syn vo filme použil. "Možno nie sú technicky dokonalé, ale ako autentické dokreslenie situácie slúžia výborne," poznamenal.
Mladší z tvorcov Kováčovcov, Martin, má už na svojom konte aj dokument o Karlovi Plickovi. Spoločným snom otca a syna je "vycizelovať" film o tatranských medveďoch, preniesť ho na kvalitnejší filmový nosič a prípadne ponúknuť aj na niektorí z filmových festivalov, ktoré sa venujú prírode a jej ochrane. "Chceme odbúrať mýty o medveďovi, aby človek a zviera neboli v nepriateľskom vzťahu," dodal Jozef Kováč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš