Korzár logo Korzár Spiš

Krompašan R. Grondžel sa na kontrabase prehral až do Kodanskej opery

Začínal s folklórom na základnej škole. Nasledovalo účinkovanie v kapele počas gymnaziálneho štúdia a náhly zlom, keď po jeho skončení začal študovať

medicínu. K hudbe ho to však neustále ťahalo, a ako sám priznáva medicína nebola to pravé orechové. Po dvoch rokoch premýšľania sa nakoniec rozhodol pre hudbu a v dvadsiatke sa začal venovať klasike naplno. "V tomto veku to bolo už trochu neskoro, ale vedel som, že je to moja posledná šanca. Husle som vymenil za kontrabas a dodnes to neľutujem," priznáva Krompašan Róbert Grondžel (27).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ten dnes študuje v Brémach hru na kontrabas u profesora Stefana Adelmanna, sólo basistu Bamberských symfonikov. Hoci štúdium ukončí až na budúci rok, má za sebou už praktikum v orchestroch v Münsteri, Berlíne, Franfurkte nad Mohanom a od septembra nastupuje v známej Kodanskej opere v Dánsku. O tom, čo všetko tomu predchádzalo, a čo pre neho hudba znamená sa nám priamo vyznáva. "Potom ako som zanechal štúdium medicíny začal som študovať hru na kontrabas na košickom konzervatóriu u profesora Bikára. Počas dvoch rokov som absolvoval tri ročníky. Počas štúdia však prišla ponuka, ktorá sa neodmieta. V Maďarsku na worshope si ma všimol prof. Adelmann. Ponúkol mi, aby som sa stal jeho študentom. A ja som to prijal. Je to vynikajúci muzikant a skvelý človek," približuje svoje začiatky Róbert.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej spomína nebolo to vôbec ľahké. Popri štúdiu musel totiž pracovať. A že to spočiatku bola aj práca, ktorá s hudbou nemá nič spoločné potvrdzujú jeho slová. "Boli to rôzne malé práce, vrátane umývania riadov, ale zvládal som to. Až neskôr sa mi podarilo uchytiť sa aj v hudbe. V Nemecku to funguje tak, že každý orchester má vyčlenených pár miest pre študentov, kde si môžu privyrobiť a získať skúsenosti pri hre s profesionálnym orchestrom. Je to akýsi odrazový mostík v profesionálnej kariére. Začal som v Münsteri. Ďalší rok som získal praktikum v orchestri berlínskej opery a neskôr som uspel na konkurze do opery vo Franfurkte nad Mohanom. Konkurzy sú dosť tvrdé. Je tam veľká konkurencia. Naposledy som uspel na konkurze v Dánsku. Teda uspeli sme dvaja. Spolu so mnou ešte jeden Rus," zdôrazňuje krompašský kontrabasista, ktorý priznáva, že problémy mal spočiatku aj s nemeckou hudobnou terminológiou, odlišnou od tej slovenskej.

SkryťVypnúť reklamu

Po nejakom roku sa človek preorientuje. Róbert dodnes súčasne študuje a pracuje. "Musím veľa cestovať. Voľné dni, ktoré mám ako pracovné voľno, využívam na štúdium. Som v jednom kolotoči, ale napĺňa ma to. Pre hudbu som sa rozhodol sám a neľutujem. Musíte tomu venovať veľa času, lebo vaša nedôslednosť sa ukáže pri hre. Nevravím, že cvičím každý deň, no musí byť v tom istá pravidelnosť. Práve ňou sa formuje vôľa a chuť niečo dokázať. Ak to človek robí iba na polovicu, v tejto branži sa veľmi ťažko presadí. Rád by som dosiahol v tejto oblasti čo najviac. Dostať sa čo na najvyššiu pozíciu v jednom z najlepších orchestrov. V Nemecku je klasická hudba veľmi obľúbená a napĺňa koncertné a operné sály. Je tu tiež množstvo prvotriednych orchestrov. Konkurencia je silá a to ma motivuje," uvádza R. Grondžel, ktorý dokonca doprevádzal aj husľových sólistov svetovej triedy Júliu Fischer, ktorej rodina má korene v Košiciach a Christiána Tetzlafa. Zároveň jedným dychom prezrádza aj svoj prvý trapas, keď počas prestávky v hre sa mu pri písaní poznámky do nôt rozsypal celý stojan a v tichu sály spôsobil menší zvukový efekt.

SkryťVypnúť reklamu

"Moje pôsobenie v oblasti vážnej hudby ma stálo veľa času i zapierania, ale som šťastný, že som sa tak rozhodol. Stretol som vynikajúcich ľudí a zistil čo dokážem. Hudba je moja práca, moje hobby i moja láska. Ľudia, ktorí chcú robiť hudbu nech sa neboja, nech sú otvorení všetkým žánrom. Hudba je univerzálna," dodáva R. Grondžel.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 29 920
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 625
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 441
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 579
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 728
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 354
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu