oprášiť dávne tradície, pripomenúť zašlú slávu, a ukázať, že ani v súčasnosti sa Batizovčania nemajú za čo hanbiť. Naopak, ostatných pár rokov dokazuje, že obec "chytila moderný trend" a život v nej nezaspal. Víkendové oslavy to len potvrdili.
"Naposledy sme takéto oslavy mali pred dvadsiatimi piatimi rokmi. Rozhodli sme sa pripomenúť si jubileum, aby sme našim ľuďom nedovolili zabudnúť na ich rodné korene a motivovali ich k tomu, aby vyšli trochu do ulíc. Aj u nás to totiž v posledných rokoch začína fungovať ako v meste, teda že ľudia sa izolujú, spoločenský život obce ich až tak nezaujíma, tradície pomaly nemá kto udržiavať," povedal starosta obce Ivan Čičmanec. Ako dodal, k výročiu Batizoviec obec ku koncu roka vydá aj vlastnú monografiu. Jej zostavovateľom je historik Marián Soják, ktorého rodina má korene práve v Batizovciach. "Bude to prvá komplexná kniha o našej obci, veríme, že poslúži trochu aj propagácii. Doteraz sme samostatnú publikáciu nemali, vždy sme sa spomínali len okrajovo ako súčasť iných kníh o regióne," upresnil starosta. Obec na jej vydanie prispeje čiastkou 400- tisíc korún z vlastného rozpočtu. Monografia sa má objaviť už na predvianočnom knižnom trhu.
V súčasnosti žije v Batizovciach okolo 2200 obyvateľov. Aj v tejto obci pocítili v sedemdesiatych rokoch výrazný odliv ľudí, mnohí sa sťahovali do mesta. Dnes sa začína prejavovať opačný trend. "Ponúkame pozemky, pripravujeme inžinierske siete, perspektívne tu môže v najbližšom čase vyrásť 64 nových domov," dodal starosta. Ako ďalej uviedol, v ostatných siedmich rokoch obec začala naberať moderný trend, Batizovčania sa pustili do výstavby kanalizácie, pribudla im aj čistiareň odpadových vôd. "Do týchto aktivít sme už investovali okolo 19 miliónov korún. S kanalizáciou ešte nie sme úplne hotoví, jej druhú etapu máme ešte pred sebou, preinvestujeme v nej ďalších takmer 20 miliónov," povedal I. Čičmanec.
Tento rok v Batizovciach "natiahli" kilometer novej cesty, nedávno opravili futbalový štadión, vybudovali ihrisko pre deti a plážové ihrisko. Obci chýba najmä dom smútku, ale ak sa podarí plánovaný predaj pozemkov, ani ten by nemusel zostať len v rovine vízií. "Snažíme sa obec rozvíjať, aby sa tu príjemne žilo. Plány a ambície máme, obávame sa však chystanej fiškálnej decentralizácie, aby všetko nepochovala. Aj bez nej sú obce hlboko podfinancované a štát všetko, s čím si nevie poradiť, hádže na plecia samosprávy ale bez príslušného balíka peňazí," poznamenal starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš