skúsenosti má s tým Krompašan Jozef Dub. Pred ich bytovkou v Baníckej štvrti márne hľadajú spôsob, aby zabránili "hľadačom pokladov" hrabať sa v kontajneroch a odpad vysypávať vedľa nich. "Nepomáha nič. Už sme kontajnery aj zamkli a obyvatelia našej bytovky mali vlastné kľúče. Naši rómski susedia však vylomili bočnú časť kontajnera a aj tak sa dostali ku odpadu. Naozaj nechápem čo tam chcú nájsť. Vyhadzujeme bežný odpad ako obaly, či iné veci, ktoré už na nič neposlúžia," čuduje sa J. Dub.
Ako nás informoval náčelník Mestskej polície v Krompachoch Ján Kopnický, v meste platí všeobecne záväzné nariadenie, v rámci ktorého je zakázaná akákoľvek manipulácia s odpadom. Poslanci toto pravidlo prijali v roku 2003 práve kvôli šíriacemu sa "zvyku" sociálne slabých občanov mesta. "Je tu riziko šírenia chorôb, nezanedbateľná je aj estetická stránka veci," hovorí J. Kopnický.
Ako však priznáva, hrabanie sa v kontajneroch je v Krompachoch sťaby hitom. Policajtom sa darí prichytiť pri čine a potrestať blokovou pokutou vo výške 200 korún asi 60 percent vinníkov. "Až 50 percent priestupkov tvorí práve hrabanie sa v kontajneroch. Mesačne je to asi 60 ľudí. Na jednej obchôdzke prichytíme aj 10 sociálne slabších, ktorí si prilepšujú práve týmto spôsobom. Krompašania sú zrejme bohatí ľudia. Tým čo sa prehrabávajú v kontajneroch sa totiž darí nachádzať obuv, šatstvo a dokonca aj jedlo," dodal J. Kopnický.
Ako sa nám podarilo zistiť podobné problémy v posledných rokoch zaznamenávajú aj v ostatných mestách na Spiši a podobne ako Krompašania sa bránia prijatým všeobecne záväzným nariadením o zákaze.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš