Po počiatočných peripetiách byty na Vinbargu dostavali
Bardejov - „Byty na Vinbargu sú obsadené, ľudia v nich bývajú, nie sú však dokončené nejaké menšie vonkajšie úpravy," hovorí primátor Bardejova Boris
Marianna Meššová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Hanuščak. Výstavba 129 bytov na bardejovskom sídlisku Vinbarg bola hlavnou investičnou akciou Bardejova v roku 2002.
Prvá sekcia bytov mala byť ukončená v máji 2002 a celková stavba v novembri. Už koncom roka 2002 mali nájomcovia platiť mestu nájomné. Stavbu realizovali Bardejovské pozemné stavby (BPS), akciová spoločnosť.
Celá záležitosť sa však vyvŕbila tak, že v roku 2003 mestský úrad rozbehol nové konanie na dodávateľa stavebných prác. V platnosti bolo dokonca aj predbežné opatrenie súdu, že BPS majú stavbu odovzdať mestu. Nedokončené byty sa pred zimou 2002 museli temperovať, tieto nepredvídané náklady mali podľa vtedajšieho vyjadrenia zástupcov mestského úradu znášať pozemné stavby. Vedúci oddelenia výstavby mestského úradu Miroslav Grus nám v tom čase uviedol, že dostavba bytoviek na sídlisku Vinbarg sa predraží o DPH.
„Chvíľu sme boli presvedčení, že dáme im výpoveď, ale teraz som rád, že sa záležitosť doriešila takto, lebo by nás boli čakali len súdy a možno do dnešného dňa by byty neboli. Pozemné stavby to celé vykompenzovali tým, že nenavyšovali cenu." Jediný finančný dopad pre mesto podľa primátora spočíva v tom, že dokončenie sa posunulo a za ten čas mu neplynulo nájomné.
Na otázku, či mesto nepostihuje za vzniknutý sklz Bardejovské pozemné stavby, Hanuščak uviedol, že nie, lebo aj BPS mali smerom k mestu pohľadávky. Týkali sa preinvestovaných financií na inžinierskych sieťach. „Mesto nedostalo na tento účel dotácie a nezaplatilo BPS, takže sme sa dohodli, že my nechceme od nich nič, ale ani oni od nás."
Nové byty na Vinbargu sú teda obsadené, dokonca už evidujú aj menšie nedoplatky na nájomnom. „Sklz môže byť mesačný, alebo dvojmesačný, viacej nemôžeme dovoliť. Máme dohodu, že ak nájomca prekročí na nedoplatkoch sumu, ktorú dal ako vložné, končíme u neho s nájmom," uviedol primátor.
Väčšina nájomcov má nájomnú zmluvu podpísanú na rok. Tam, kde bola odôvodnená obava, že nebudú platiť, sa podpisovala iba na tri mesiace, alebo pol roka. „Robíme všetko pre to, aby sme sa nedostali do situácie, že by vznikli 80 - 90 tisícové nedoplatky na nájomnom, ako máme v iných bytoch," dodal Hanuščak.
Ako dodal Hanuščak, výpadok z príjmov z nájomného si mesto nesmie dovoliť, keďže z týchto peňazí sa spláca úver poskytnutý Štátnym fondom rozvoja bývania. Fond poskytol na tieto byty 119 miliónov korún, 46 miliónov je dotácia a zvyšok predstavuje úver.
Podľa primátora byty na Vinbargu obsadzovali demokraticky, pracovala na tom bytová a sociálna komisia mestského zastupiteľstva. „Dali sme byty aj rómskym spoluobčanom," skonštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš